Ivan Binar: Kisumu a Duni

25. prosinec 2022

V čase, kdy na stromech už jen pár uschlých listů se úpěnlivě drží rodné větvičky a kratičká odpoledne ustupují nekonečným večerům, v čase už téměř vánočním narazil jsem na zvláštní informaci, která by mohla být neobvyklým svatebním oznámením. Vedle plakátu na Výstavu dýní, která už s koncem října skončila v botanické zahradě, visí na zdi kolem Trojského zámku sdělení, že Kisumu a Duni našli v sobě zalíbení.

Pětadvacetiletý pan Kisumu přiharcoval do Prahy z Rakous, devítiletá slečna Duni ze Španělska; v novém pavilonu goril tráví letos pospolu Vánoce poprvé.

Čtěte také

Čas vánoční, čas dárků, čas dětských očí rozzářených… Byl jsem předškolním děckem po válce, o níž jsme věřili, že byla poslední, že něco tak hrůzného se už nikdy nebude, nemůže opakovat.

Přál jsem si tuze pod stromeček opravdické šlapací auto: s opravdickou plechovou karosérií červené barvy, s klaksonem a volantem. Šlapal bych ze všech sil, aby jelo co nejrychleji, kroutil volantem, abych nenaboural, a troubil, aby přede mnou všichni uhýbali, abych snad někoho nepřejel.

Válka proti nám

Přání to bylo v poválečném čase věru neskromné. Pod stromečkem bylo sice červené, jenže dřevěné hasičské auto s žebříkem, hračka. Ale zvoneček mělo opravdický.

Čtěte také

A tak jsem jezdil jenom brm brm po parketách a po kobercích a doopravdy zvonil, hasil požáry, protože také v míru občas někde zahoří. Tenkrát hořívaly vánoční stromky častěji než dnes, po válce nebyly svíčky na elektriku obvyklé, začasté se zapalovaly sirkami. O Vánocích bývali hasiči nepostradatelní. A já jsem za pomoci dřevěného hasičského auta hasil, aniž by doopravdy hořelo.

Nikoho by tenkrát ani ve snu nenapadlo, že cosi tak příšerného jako válka zrovna ukončená by se mohlo někdy zopakovat. A hle, už je to tu zas! Tři stovky dnů odolává Ukrajina agresorovi. Ruské bomby padají na ukrajinská města a zabíjejí obyvatele bez výběru: vojáky, chodce, cyklisty, děti, a také zvířata.

Ivan Binar, spisovatel a překladatel

Ta dobyvačná válka je agresí proti pravdě, demokracii a svobodě, právu na sebeurčení, proti hodnotám, které patří k naší civilizaci, k naší kultuře. Je to válka proti nám.

Jsou Vánoce. Také gorily v pražské zoologické zahradě mají svůj vánoční stromek a pod ním jedlé dárky. Pod tím stromečkem se něžná Duni přitulí ke statnému Kisumovi a pošeptá mu do ucha sladké tajemství.

Autor je spisovatel

autor: Ivan Binar
Spustit audio