Ivan Bartoš: Je pravda, že jsme nejslabší hlas ve vládě. Ale její program nese náš otisk

7. leden 2022

Vláda Petra Fialy (ODS) schválila svoje programové prohlášení, které předseda Pirátů Ivan Bartoš označil za dobré pro budoucnost České republiky. „Máme nejslabší hlas v té vládě, to je pravda. Zároveň jsme v koalici Pirátů a Starostů, která má 37 poslanců, a ten program má výrazný otisk naší koalice i Pirátské strany,“ vyzdvihuje.

Bartoš tak reaguje  na kritiku svého protikandidáta na předsedu strany Lukáše Wagenknechta, podle nějž se z Pirátů v posledních týdnech stal „submisivní přívěsek se čtyřmi poslanci“.

Čtěte také

„Politika je práce a vy ji musíte odvádět tak, jak jste slíbil lidem. A někdy máte výhodnější pozici a někdy horší. Ale Piráti jsou ve vedení devíti krajů, máme europoslance a skvělé rezortní týmy a odbornou sekci. Síla strany se neměří počtem poslanců,“ dodává.

Do médií se v posledních dnech dostal konflikt exposlance Mikuláše Ferjenčíka a europoslankyně Markéty Gregorové, který vyvolalo vyjádření další kandidátky na předsedkyni strany Jany Michailidu, která je podle svých slov přesvědčením komunistka.

„Piráti jsou středová liberální strana. Dlouhodobě dodáváme kvalitní výsledky v regionech i ve sněmovně a už od voleb je zde trend nasazovat Pirátům psí hlavu. Je to zodpovědnost těch lidí, já si nemyslím, že vyjádření paní Michailidu bylo správné. Zase tím rozkývala vnímání Pirátů,“ konstatuje Bartoš.

Více bytů pro občany

Ministr pro místní rozvoj lituje, že podobné spory v médiích vytlačují pirátské programové priority, jako je například dostupné bydlení. Piráti prý už v opozici pracovali na podkladech pro zákon, který by měl obcím pomoci zajistit bydlení pro své občany.

Čtěte také

Problémem je ale podle Bartoše žalostný rozpočet ministerstva, který činí jen asi 2,5 miliardy korun a bude se ho proto snažit zvýšit. Rezort totiž z 95 procent operuje jen s evropskými penězi.

V koaliční smlouvě přesto vládní strany uvádějí, že v posledním roce vládnutí vznikne o 10 tisíc bytů ročně víc než nyní. „Stát není stavební firma. Stát dává přívětivou legislativu a obslužnost v rámci celého procesu, což poskytne digitalizace stavebního řízení. A pak ministerstvo pro místní rozvoj vypisuje programy, třeba program Výstavba,“ uvádí.

„Bude to vždy kombinace obecních a soukromých peněz. Peněz lidí, kteří staví vlastně za své, a asi i nějaké intervence na úrovni státu, rozvojové banky nebo ministerstva,“ vysvětluje Bartoš.

Místa pro nové úředníky?

Další pirátskou prioritou je digitalizace, která by měla snížit náklady na provoz státu, a to i pokud jde o lidské zdroje a počty úředníků. V této oblasti prý existují velké synergie s trojkoalicí Spolu, nejdříve je ale třeba procesy zmapovat.

Čtěte také

„Celý život se živím analýzou v informační vědě. Nemůžete se dívat na fungování resortu skrze čísla lidí, kteří na něm jsou v danou chvíli zaměstnáni, ale skrze to, co zajišťuje. A jestli plní svou funkci efektivně,“ podotýká vicepremiér pro digitalizaci.

Vláda minulý týden rozhodla o zmrazení platů ve státní službě, podle odborů tím ale došlo k porušení zákoníku práce. Bartoš krok hájí s tím, že plošné navýšení o 1400 korun, které slíbila předchozí vláda, není vzhledem k rozpočtové situaci možné.

Nevylučuje ale, že možná bude třeba přijmout i některé nové úředníky, protože například aktuálně největší zakázka na ministerstvu pro místní rozvoj, kterou je Portál stavebníka, prý má personální deficit.

Podle čeho vybírají Piráti své kandidáty na místa ministerských náměstků? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

autoři: Lukáš Matoška , ert
Spustit audio

Související