Írán obvinil Západ z další sabotáže

Íránský jaderný program

Írán mezitím zaznamenal další nehodu ve svých jaderných provozech, konkrétně na těžkovodním reaktoru v Araku, kde podle něj „někdo záměrně poškodil vodní čerpadla“.

Teherán to označil za stejnou „sabotáž Spojených států, Izraele a jejich spojenců“, jakou byl před několika lety ničivý virus Stuxnet, píše britský Independent. Podle Teheránu západní záškodníci íránský jaderný program pravidelně narušují tajnými operacemi, jako je prodej vadného vybavení nebo útoky počítačových virů. Reaktor v Araku může vyrábět plutonium, z něhož se dá vyrobit jaderná hlavice.

Podle Teheránu je cílem západních zpravodajských operací jeho „mírumilovný“ jaderný program zpomalit. V roce 2010 to byl Stuxnet, jenž poškodil tisíce odstředivek na obohacování uranu v Natanzi. Podle Íránu jej vyslal Izrael.

K sabotážím patří i to, že Evropa Teheránu s vědomím amerických tajných služeb prodává vadné zařízení. Írán také tvrdí, že na odstředivkách objevil miniaturní časovaná výbušná zařízení, ale zneškodnil je dříve, než mohla vybuchnout. Dnes už je ale vůči kybernetickým útokům imunní, prohlašuje režim.

Zpracováno ze zahraničního tisku.