I umělá inteligence potřebuje motivaci. A tu určují lidé, tiší obavy z AI úspěšný český vývojář

16. prosinec 2018

Držitel ceny Nadačního fondu Neuron Tomáš Mikolov je expert na rozpoznávání řeči a automatické překlady. Pracoval v týmech zkoumající umělou inteligenci (AI) u společností Microsoft, Facebook i Google. Právě jeho algoritmus přispěl ke skokovému zlepšení schopností překladačů.

„Slova se vedle sebe vyskytují se statistickými pravidelnostmi a modely jazyka dokážou tyto pravidelnosti zaznamenat. Já jsem přístup statistického modelování zdokonalil tím, že jsem objevil nové modely,“ vysvětlil v Magazínu Leonardo Mikolov.

Ten byl od roku 2012 členem týmu Google Brain, který se pokoušel zavádět umělé neuronové sítě do různých částí produktů Google.

Google Brain byla tehdy malá a pokusná věc. Už tenkrát jsem měl plán na zlepšení Google překladače, který fungoval mizerně. To mě motivovalo i během studia a výzkumu.
Tomáš Mikolov

Modely, na kterých Mikolov pracoval, skutečně přinesly skokové změny pro češtinu a výstupy strojového překladu se staly plynulejší.

Odborník aktuálně pracuje ve výzkumném týmu společnosti Facebook. „Naším cílem bylo od začátku vytvořit umělou inteligenci... To může trvat velmi dlouho. K objevům dochází skokově, někdy přijdete na maličký nápad, který se ale ukáže později jako zásadní a ovlivní celý obor.“

Do umělé inteligence se v současné době začleňují další komerční obory. „Takže nejen rozpoznávání řeči a strojový překlad, ale i samořídící auta, rozpoznávání objektů  v obraze a mohl bych pokračovat.“

Dochází k zajímavým objevům, ale to, co by vedlo k umělé inteligenci, jak si ji představuje většina populace - tedy počítač, který s vámi bude mluvit a bude vykonávat složité úkony - na tom dělá velice málo lidí. Je to velmi složité a nevíme úplně přesně, jak takový systém sestavit.
Tomáš Mikolov

„V oboru tzv. zúžené AI, došlo k největšímu pokroku v posledních letech. Kdybychom dosáhli pokroku u tzv. strong AI, obecné umělé inteligence, tak vyřešíme všechny problémy počítačové inteligence. Ale tady je vědeckých úspěchů mnohem méně, protože je to ta nejsložitější oblast.“

Rizika, která sebou umělá inteligence nese, vývojář nepřeceňuje. „I když vytvoříme inteligentní algoritmus, ještě to neznamená, že bude mít motivaci. Tu musíme systému zadat my, lidé. Myslím, že naopak umělá inteligence bude s námi v budoucnu integrovaná.“

„Hlavní motivací velkých technologických gigantů investovat do AI je především v přínosu aplikovaného strojového učení. To má už nyní velký impakt na vyhledávání, kvalitu překladů nebo vyřazování spamu a lepší řazení příspěvků na sociálních sítích,“ shrnul Tomáš Mikolov.

autoři: Ondřej Ševčík , oci
Spustit audio

Související