Hugo Vaníček: Duch a síla. Skutečný příběh polního kaplana ve válečném pekle
Desetidílný cyklus Duch a síla zpracovává osudy autorova alter ega, statečného kněze Václava. Jméno hlavního hrdiny jistě nebylo zvoleno náhodně a poukazuje tak na patrona a ochránce českých zemí. Stejně jako Hugo Vaníček, tak i Václav, mladý jezuita, se zapojuje k zahraniční československé iniciativě bojovat proti hitlerovskému Německu.
Ačkoli je Václav (stejně jako Vaníček) oceněn řádem Československého zlatého kříže za své obětavé činy, vnímá chválu s pokorou a spíše než slávou žije opakující se abecedou vojenského života.
Čtěte také
Setkává se s Edvardem Benešem, Janem Masarykem i Winstonem Churchillem, ovšem největší váhu přikládá prostým rozhovorům s vojáky. Václav působí především v Anglii a Francii, nepřestává však být pravým československým vlastencem.
Je svědkem válečného pekla, avšak jeho víra provázená pokorou, trpělivostí, úctou a statečností mu pomáhá v jeho úkolu šířit slovo Boží všem, kteří jej v hrůzách bojů potřebují.
Polním kaplanem v Dunkerque
Český katolický kněz a vojenský duchovní činitel Hugo Vaníček se narodil roku 1906 v malé obci Bystřec na Orlickoústecku. Studoval filosofii v Krakově a teologii v Innsbrucku a Maastrichtu. Ve svých třiceti letech byl vysvěcen na kněze.
Patřil k prvním dobrovolníkům, kteří se roku 1939 přidali k rodícímu se zahraničnímu odboji. Jako polní kaplan se poté účastnil obléhání francouzského přístavu Dunkerque. Po válce se stal vojákem z povolání a vystoupil z jezuitského řádu.
Zpracovala: Tvůrčí skupina literárně dramatické tvorby Českého rozhlasu
Pro rozhlas text upravila: Jana Franková Doležalová
Do hlasové podoby jej převedl: Jiří Hromada
Zatčeným vojákům pomohl odeslat necenzurovaný dopis a zprostředkoval setkání odsouzeného s manželkou. Jeho samého však za to stihl trest v podobě krátkého vězení, následného podmíněného trestu a propuštění z armády. Do duchovní správy se vrátil roku 1953. Působil v Ústí nad Labem, Roudnici nad Labem a v Libčicích nad Vltavou.
Poslední léta života strávil v seniorském domově pro kněze ve Staré Boleslavi, kde v dubnu 1995 zemřel. O měsíc později byl in memoriam jmenován generálmajorem Armády České republiky.
Radioknihu můžete poslouchat celé čtyři týdny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.