Hudba na nebeském hradě. Dirigent John E. Gardiner představuje skladatele Johanna Sebastiana Bacha
Johanna Sebastiana Bacha mnozí uznávají za největšího skladatele vůbec, knih o něm ale vyšlo mnohem méně, než bychom očekávali. Každá nová je tedy událostí. Tím spíše, když je jejím autorem taková autorita, jako britský dirigent John Eliot Gardiner. „Z knihy se dozvíme o Bachově kompoziční genialitě i lidských slabostech, ale ještě více se dozvídáme osobnosti Gardinera, jednoho z nejuznávanějších žijících dirigentů,“ doporučuje autor Ex libris Lukáš Hurník.
Gardiner byl mezi prvními, kteří v 70. letech 20. století začali rozvíjet myšlenku historicky poučené interpretace staré hudby. Barokní hudbu, především Bachovu, zbavovali romantických nánosů. Na základě studia nesčetných historických pramenů hledali způsob, jak se co nejvíce přiblížit tomu, jak hudba zněla v době jejího vzniku. Gardiner si pro to pořídil vlastní orchestr.
Čtěte také
„Pak jsme ovšem tvrdě narazili,“ vzpomíná na začátky orchestru. „Problémem byly nástroje, které jsme používali. Ty, jež se používají posledních 150 let. Ať už jsme na ně hráli stylově jakkoliv, nebylo možné zakrýt, že byly navrženy a přizpůsobeny k úplně jinému zvuku, který se úzce váže k výrazovému stylu druhé poloviny předminulého století a počátku 20. století. Je tedy anachronický.“
Poslechněte si více o Gardinerově cestě k Bachově skladatelské duši. Lukáš Hurník představuje knihu Hudba na nebeském hradě.
Související
-
Ikonická díla klasiky
Prozpěvujete si nebo broukáte si melodii a nemůžete si vzpomenout, kde jste ji slyšeli nebo kdo ji napsal? Právě pro vás je určeno sedm Poledních koncertů.
-
Ikonická díla klasiky
Prozpěvujete si nebo broukáte si melodii a nemůžete si vzpomenout, kde jste ji slyšeli nebo kdo ji napsal? Právě pro vás je určeno sedm Poledních koncertů.
-
Johann Sebastian Bach: Overtures-Suites
Nová nahrávka kanadského souboru staré hudby Ensemble Masques. Hodnocení připravil Jozef Červenka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.