Hromadné žaloby pomohou spotřebitelům domoci se svým práv, říká o vládním návrhu poslanec Nacher

27. únor 2020

Vláda podpořila návrh na zavedení hromadných žalob – spotřebitelé by se díky nim mohli spojit a získat silnější postavení ve sporech s korporacemi. Kritici ale varují před zneužitím a Hospodářská komora dokonce v lednu vyzvala ministerstvo spravedlnosti ke stažení návrhu.

„Je to vlajková loď, jak pomoci spotřebitelům domoci se práv. V Česku je jejich vymáhání před soudem zdlouhavé a nákladné, spotřebitelé se proto do sporů nepouštějí a některé firmy na to hřeší,“ uvádí poslanec Patrik Nacher (ANO).

Hromadné žaloby posilují pozici spotřebitele v momentě, kdy jde o typizovanou věc, která se týká mnoha klientů, ale ti do toho individuálně nejdou.
Patrik Nacher

Podle advokátky Kateřiny Šveřepové ale návrh nechrání před nekalými praktikami firem, a naopak ohrožuje férové podnikatele. „Nástroj kolektivního vymáhání do našeho právního řádu patří, ale v této podobě v našem právním systému nebude fungovat, jsou tam překážky procesního charakteru,“ tvrdí.

Čtěte také

Nacher ale odmítá, že by hromadné žaloby vedly k šikanování poctivých firem. Pojistkou má být to, že žaloby mají podávat spotřebitelské organizace, které mají tradici a nebudou chtít riskovat svou pověst.

Celý proces má navíc dvě fáze. V té první soud zkoumá samotnou přípustnost žaloby a zda jde o obdobné případy, aby rozhodnutí platilo na všechny. „Není to tak, že se sejde 100 lidí, podá hromadnou žalobu, soud za dva měsíce rozhodne a firma bude poškozená. Takhle to fungovat nebude,“ ubezpečuje poslanec.

S tím ale Šveřepová nesouhlasí, uvedená pojistka je prý čistě procesního charakteru. „V 99 % případů je naprosto nemožné na začátku zjistit, jestli jde o šikanózní, nebo zcela zjevně bezdůvodnou žalobu,“ upozorňuje.

(Návrh hromadných žalob) v aktuální podobě není dobrou ochranou proti nekalým praktikám firem, spíš to ohrožuje férové podnikatele.
Kateřina Šveřepová

Advokátka připouští, že některé zavedené organizace nebudou chtít riskovat svou pověst, poukazuje ale na to, že v Česku je registrováno 140 tisíc neziskových organizací a „určitě ne všechny realizují svoji činnost s ohledem na zájmy spotřebitele.“

„V podmínkách je napsáno, že to mají být organizace, které se zabývají spotřebitelským právem. Těch určitě není 140 tisíc,“ oponuje Nacher.

Odmítá i kritiku Ladislava Minčiče z Hospodářské komory, kterému vadí odměna až 25 % ze žalovaných částek pro tyto organizace – poslanec zdůrazňuje, že odměna je v rozpětí 0 až 25 % a její výše je na rozhodnutí soudu.

autoři: Karolína Koubová , ert
Spustit audio

Související