Host Studia Leonardo: psychiatr Filip Španiel
Co ví současná věda o schizofrenii? Jaké jsou příčiny a možné následky má? A co znamená pojem „prožívání já"? Odpověď nabídne Studio Leonardo.
„Schizofrenie je jedním z nejčastějších a nejzávažnějších psychotických onemocnění. Postihuje lidi v mladém věku na prahu života, mnohdy zásadním způsobem ovlivňuje jejich schopnost studovat a pracovat. Zasahuje do života celé rodiny. Byť schizofrenie zůstává onemocněním s relativně nepříznivým výsledným stavem, cílem léčby na prahu 21. století již není pouze odstraňování symptomů, ale uzdravení se. Tedy možnost vést normální život, který je v mezích určitých faktických omezení, daných prodělanou nemocí, plnohodnotný. Jednou z mnoha překážek je nedostatek informací."
Host čtvrtečního Studia Leonardo MUDr. Filip Španiel nebude mluvit jen o schizofrenii, o tom, jak ji přecházet a následně léčit, ale také o prožívání „jáství". Jedná se o výzkum toho, jak člověk prožívá sám sebe. Pojem „já" už tedy nemusí být nutně jen filozofický koncept. Psychiatrické centrum Praha to zkoumá ve spolupráci s pražským IKEMem. Jedná se o výzkum mozku a toho, jak vlastně mozek funguje. Jak s tím souvisí ovládání myšlenek? Dokáže to dnešní věda?
MUDr. Filip Španiel, Ph.D. pracoval po absolutoriu lékařské fakulty na psychiatrickém oddělení v Pardubicích. Zde se stal rovněž ředitelem nově založeného občanského sdružení, které vytvářelo mimo nemocniční model péče o pacienty s psychotickou poruchou. Od té doby se datuje jeho profesionální zájem o prevenci relapsu psychóz a psychoedukaci. Po svém nástupu do Psychiatrického centra Praha, kde dnes působí, se začal podílet na psychoedukačních programech pro pacienty s psychotickým onemocněním. Kromě psychosociální léčby u schizofrenie se věnuje základnímu výzkumu tohoto onemocnění zejména s využitím funkčních zobrazovacích metod. Kromě své klinické práce působí jako odborný asistent na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka