Host Studia Leonardo: historik Miloš Hořejš

9. duben 2014

Praha jako německé město v návrzích architektů v letech Protektorátu Čechy a Morava

Záhy po zřízení Protektorátu Čechy a Morava se české obyvatelstvo stalo cílem rozsáhlé vlny germanizace. Mezi prostředky využívanými ke zdůraznění nacistické dominance nemohla chybět ani nacionálním socialismem preferovaná architektura. Ke germanizačním zákrokům využívali nacisté v protektorátu stávajících státních institucí.

V případě architektury a urbanismu se jednalo o organizaci původně založenou s cílem Prahu modernizovat - Plánovací komisi pro hlavní město Prahu a okolí. V jejím čele se postupně vystřídalo několik německých architektů a urbanistů, kteří se Praze snažili vtělit ráz ne nepodobný přestavbám Berlína, Norimberku či Lince.

PhDr. Miloš Hořejš, vedoucí odboru vědy a výzkumu Národního technického muzea Praha, je autorem ojedinělé publikace Protektorátní Praha jako německé město / nacistický urbanismus a Plánovací komise pro hlavní město Prahu.

S. Thiess - Náměstí republiky

Jak se měla změnit architektonická tvář Prahy? A kdo byl autorem těchto navrhovaných změn? Bylo možné (a snadné) Praze vtisknout ráz architektury velkých německých měst? Jaká měla být poválečná Praha v duchu německých plánů?


Spustit audio