Host Studia Leonardo: geolog Radek Mikuláš

17. březen 2015

Stromatolity: nejjednodušší, nebo naopak nejsložitější ze zkamenělin?

Často byly představovány jako nejstarší a nejjednodušší makroskopické pozůstatky života v geologické minulosti Země. Pronikly do obecných učebnic biologie a geologie; a téměř každý zájemce o přírodu se asi setkal s fotografiemi několik decimetrů širokých a až dva metry vysokých sloupů zakončených kupolemi, jak se odrážejí od zvlněné hladiny hypersalinní laguny zvané Hamelinova tůň (Hamelin Pool) poblíž Žraločí zátoky(Shark Bay) v západní Austrálii. Co o nich ale doopravdy víme?

Na nejstarší zkameněliny se RNDr. Radka Mikuláše zeptá moderátor Jan Burda.

RNDr. Radek Mikuláš se narodil v roce 1964. Vystudoval geologii na Přírodovědecké fakultě UK. V Geologickém ústavu AV ČR se zabývá studiem biogenního přepracování hornin, paleobiologií a geomorfologií pískovců a podobných hornin. Většina jeho odborné práce probíhala a probíhá v České republice, dále i v Pobaltí, střední Sibiři či Patagonii.

K jeho zájmům patří spontánně se vyvíjející živá příroda v městském prostředí a nedávné a současné změny české přírody a krajiny. Je spoluautorem bruslařského průvodce ČR. V posledních letech fotograficky dokumentuje texturu přírodních ledů na řekách, rybnících či přehradách. S odbornou prací občas vhodně korespondují i jeho další zájmy: lezení na pískovcových skalách a orientační běh.


autor: bur
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.