Host Studia Leonardo: biochemik prof. Michal Hocek

1. září 2014

Proč je dobré uměle upravovat DNA - základ dědičnosti? Jak se zjišťují antivirové účinky látek? Na čem je založen úspěch vědeckého ústavu, který proslavily léky proti AIDS a hepatitidě B Antonína Holého? Co je třeba umět ve špičkové vědě?

Hostem pořadu je profesor Michal Hocek z Ústavu organické chemie a biochemie, který s Antonínem Holým řadu let spolupracoval.

Prof. Michal Hocek, PhD., DSc. vede v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR skupinu, která se zabývá bioorganickou a medicinální chemií nukleových kyselin. Nedávno publikoval studii vycházející z objevu umělých značených nukleosidtrifosfátů, které by mohly pomoci při diagnostice nemocí.


autor: mam
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.