Host Studia Leonardo: architektka doc. Radomíra Sedláková

30. prosinec 2014

Architektura jako zrcadlo své doby

"Architektura neumí překročit stín své doby, která ji vytváří. Naše současná architektura naší současné době velmi přesně odpovídá. Do jisté míry se dá říci, že dokud se nezmění společnost, tak se nezmění architektura," říká kurátorka moderní a současné architektury v pražské Národní galerii doc. Radomíra Sedláková.

Co všechno dnešní styl architektury ovlivňuje a určuje? Proč se tak výrazně v architektuře odlišují devadesátá léta minulého století a začátek 21. století? Známe ještě vůbec rozvojové územní stavební plány? Jak dominantní vliv mají obce na architektonický rozvoj vlastního území?

Doc. Ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc. pracovala ve Výzkumném ústavu výstavby a architektury - kabinetu teorie architektury, kde se věnovala metodologii architektonické kritiky. V roce 1986 založila sbírku architektury v Národní galerii v Praze a od té doby její kurátorkou; připravila na tři desítky výstav o české architektuře. Od roku 1995 přednáší dějiny architektury na několika českých a slovenských univerzitách.


Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.