Hokej v rozhlasovém vysílání aneb Chtělo to hodně fantazie…

10. květen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hokejisté v 60. letech
0:00
/
0:00

Statní čeští muži se honí po ledě za pukem už 110 let. Od té doby, co jsme postavili na Štvanici první stadion s umělou ledovou plochou, je u toho i rozhlas. Posluchač přenosů hokejových utkání se ale musel spolehnout na často velmi rychlý komentář – a svoji fantazii.

Lední hokej má u nás ještě delší tradici než rozhlasové vysílání. Poprvé reprezentace Zemí Koruny české hrála mezinárodní turnaj v takzvaném kanadském hokeji v roce 1909 ve francouzském Chamonix.

Chopili se hokejových oslav v roce 1969 výtržníci? Lidé se nebáli podpořit reformisty, říká historik

Pražané na Václavském náměstí 28. 3. 1969 během oslav vítězství čs. hokejistů nad týmem Sovětského svazu 4:3 na Mistrovství světa v ledním hokeji ve Stockholmu

Na hokejovém mistrovství ve Švédsku v roce 1969 českoslovenští hokejisté dvakrát vyhráli nad mužstvem SSSR. Oslavy doma nebraly konce, přestože v celkovém umístění hokejisté skončili na 3. místě. 

První hokejovou výstroj přitom viděli čeští hráči až ve vlaku cestou do Francie. Na turnaji jsme všechny zápasy prohráli a skončili poslední. Hokej u nás ale zakořenil. A jakmile jsme na Štvanici postavili první stadion, bylo u hokeje také rozhlasové vysílání.

Přenosy hokejových utkání si přáli zejména posluchači, vedoucí hokejoví činitelé byli k hokeji v rozhlase zpočátku skeptičtí. I v rozhlasovém programu se ale tenhle rychlý sport brzy uchytil. 

První zlatá medaile z roku 1947

Prvního velkého úspěchu se naši reprezentanti dočkali na prvním poválečném turnaji právě na pražské Štvanici v roce 1947. Čechoslováci byli společně se Švédy favority turnaje. Kanada totiž nepřijela. Českoslovenští hokejisté ale se skandinávským rivalem prohráli 1:2.

Jan Havel – hokejista z týmu, který v březnu 1969 porazil SSSR

Jan Havel a Jiří Kochta

V březnu 1969 se ve Švédsku odehrála jedna z velkých bitev československého národa. Stalo se tak několik měsíců po šokující invazi vojska několika států Varšavské smlouvy do ČSSR v srpnu 1968. Národ se upínal přes televizní obrazovky ke švédskému klání.

Titul mistrů světa byl rázem v nedohlednu a československé naděje byly poslední den mistrovství mizivé. Silné Švédy ještě čekal zápas s Rakušany, kterým čeští fanoušci připravili bouřlivou atmosféru. Naši jižní sousedé se vzepjali k heroickému výkonu a seveřany porazili 2:1. Českoslovenští hokejisté tak dostali ještě jednu šanci.

Rozhodující utkání se nakonec hrálo proti USA. Naši nezaváhali, Američany porazili 6:1 a byli tu první „zlatí hoši“, první hokejové legendy. V téměř stejném složení náš tým vybojoval v roce 1948 na zimní olympiádě ve Svatém Mořici stříbrné medaile.

Letecká havárie, vězení a uranové doly

Úspěšný tým ale poznamenala tragédie. Dne 8. listopadu 1948 zahynulo při leteckém neštěstí šest československých hokejistů, z toho pět mistrů světa. Za několik měsíců přesto dokázali Čechoslováci světový šampionát (tentokrát ve Stockholmu) znovu vyhrát.

Další tragédie první „zlaté hochy“ postihla v březnu 1950. Většinu týmu pozatýkala státní bezpečnost. Komunisté naše hokejisty ve vykonstruovaném procesu odsoudili k mnohaletým žalářům a práci v uranových dolech. Na šampionátech v letech 1950 a 1951 Československo nestartovalo.

Nejstarší rozhlasové záznamy hokejových utkání, vzpomínky pamětníků a řadu dalších zajímavostí si poslechněte v pořadu z cyklu Archiv Plus.

A z historie do současnosti vás přenese unikátní sportovní rádio Radiožurnál Sport:

  • od 6:00 10. – 26. května
  • na webu Radiožurnálu, iROZHLAS a v síti DAB+
  • 40 přímých přenosů denně z MS v hokeji i z nejvyšší fotbalové ligy
  • 2 velké rozhovory denně
autor: Jiří Zeman
Spustit audio

Související