Hledala jsem cestu k tomu, jak lidem pomoci, říká bylinkářka Podhorná o gemmoterapii
„Začínala jsem sama, ve sklípku jsem si udělala laboratoř, dnes zaměstnávám 36 lidí v pěti budovách, které jsme postavili jen z toho, co se vydělalo,“ popisuje známá bylinkářka Jarmila Podhorná. „Kdyby tinktury nefungovaly, tak se mi tohle podařit nemohlo. Také lidé vědí, že když se na mě obrátí, ráda odpovím. Vědí, že to s nimi myslím dobře a že jim chci hlavně pomoct, ne vydělávat peníze,“ doplňuje.
Bylinkářka Podhorná celý život miluje přírodu, až do důchodu učila přírodopis a chemii na základní škole.
Čtěte také
„Nechtělo se mi jen odpočívat a bylinky pro mne byly jakýmsi motorem. Hledala jsem cestu, co by lidem pomáhalo a nemělo vedlejší účinky. Ten motor mne, i v těch mých letech, provází stále,“ přiznává.
Pro výrobu bylinných tinktur a vznik firmy Naděje se rozhodla ve chvíli, kdy prostudovala Herbář léčivých rostlin vyhlášených léčitelů Jiřího Janči a Josefa Zentricha. „Janča třeba říkal, že nejlepší je byliny zpracovat louhováním, protože líh toho z rostliny vytáhne nejvíc.“
Začala s třezalkou
„Tak jsem si řekla, že zkusím, jestli to je pravda a jestli to bude tak účinné, jak je napsáno v jeho knihách. Mou první bylinkou byla třezalka, což je běžná bylinka našeho pásma, má široké spektrum účinků, dobře působí na zánětlivé procesy, zklidňuje organismus, zlepšuje spánek, je to bylinka první volby i při léčbě roztroušené sklerózy,“ vyjmenovává s tím, že jde ale o doplněk stravy, ne o lék.
Čtěte také
Třezalku zpracovala, rozdala lidem v okolí, kteří měli podobné problémy. „A čekala jsem, co se bude dít. A tu to jednomu zlepšilo spánek, jinému tenisový loket a u člověka, kterého jsem kdysi učila a měl roztroušenou sklerózu, to natolik pomohlo, že se mi jeho manželka svěřila, že je najednou klidnější a líp se pohybuje. A u takové nemoci, když něco opravdu pomůže, je to moc dobře.“
Po prvním úspěchu k ní začali chodit další. „Měli problémy s močovými cestami, zpracovala jsem lichořeřišnici, měli problémy se žlučníkem, dostali ostropestřec a pak přišel člověk s boreliózou, ale v takovém stavu, že už byl tři čtvrtě roku na neschopence.“
Jarmila Podhorná si řekla, že na každé onemocnění přece nějaká bylinka existuje, pročetla množství knih a herbářů, až se dozvěděla, že by mohla pomoct tinktura vyrobená z pupenů topolů.
Čtěte také
„Vyrobila jsem několik lahviček a poslala mu je. A ten člověk předtím jezdil do Olomouce na kliniku, neměl o nic zájem a po aplikaci tinktury byl za dalších šest týdnů v práci.“
Znovu tak pro svět objevila tzv. gemmoterapii, což je medicína pupenů rostlin. „A pak jsem pochopila, že jsem to vlastně už učila děti ve škole: Do klíčků, semene a pupenů dává rostlina vždy to nejlepší, co v sobě má, protože je to vlastně její přežití.“
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory, ptá se Tatiana Čabáková.
Související
-
Černý rybíz zvyšuje imunitu a vinná réva je protizánětlivá, radila gemmoterapeutka Jarmila Podhorná
Rakytníkový olej může ulevit od refluxu, olše a kaštan podporují činnost srdce a černý rybíz zvyšuje imunitu. I to prozradila gemmoterapeutka Jarmila Podhorná.
-
Pročistěte svůj organizmus třeba kalifornskou směsí, radí gemmoterapeutka Jarmila Podhorná
Vyrobit si ji můžete sami, není to nic složitého. „Natrhejte tři díly kopřivy a řebříčku a jeden díl pampelišky a jetele. Rozmixujte a sceďte,“ radí známá bylinkářka.
-
Imunitu můžeme posilovat celý rok, nabádá gemmoterapeutka Jarmila Podhorná
Během podzimu nás hodně trápí rýma, různé druhy kašle nebo problémy s močovým měchýřem. „Lidé se hodně ptají na to, jak si zachovat silnou imunitu,“ říká Jarmila Podhorná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.