Hlavenka: IT zakázky jsou až padesátkrát předražené. Stát nemá profíky, které firmy neopijí rohlíkem
Premiér Petr Fiala (ODS) zdůvodnil odvolání Ivana Bartoše (Piráti) z vlády tím, že jako ministr pro místní rozvoj nezvládl digitalizaci stavebního řízení. „Je to jedna z věcí, která se nepovedla. Vedle asi třiceti, které se povedly. To je z mého pohledu víc než za posledních dvacet let,“ upozorňuje podnikatel v oblasti informačních technologií a dosluhující radní Jihomoravského kraje Jiří Hlavenka (Piráti).
Připouští, že digitální stavební řízení se z počátku potýkalo s problémy. Navíc souběžně s jeho zavedením došlo i ke změně zákona a struktury stavebních úřadů, což dohromady znamenalo obrovský nápor na úředníky.
Čtěte také
„Byla to taková dokonalá bouře, bohužel k té trojí změně muselo dojít v jeden okamžik, aby vše fungovalo v souladu,“ dodává s tím, že úředníci museli začít pracovat podle nového zákona a v novém softwaru, ve kterém se plně neorientovali.
Frustraci úředníků prý mohla zmírnit lepší podpora ze strany ministerstva. „Velká část věcí, o nichž říkají, že jim nejdou, tak ve skutečnosti jdou, akorát ještě nepřišli na to jak,“ tvrdí.
Podle ministra Bartoše projekt zkomplikovalo i to, že zrušil „připravený a dlouhodobý tunel firem napojených na ODS.“ Sám Hlavenka by prý podobná slova bez důkazů nepoužil, IT projekty ve státní sféře ovšem bývají „giganticky předražené“ oproti standardům ze soukromé sféry.
Stát vs. IT lobby
Jako radní podle svých slov zastavil projekt v oblasti kyberbezpečnosti, který byl padesátkrát dražší než obdobný projekt pořizovaný jednou z největších internetových firem v Česku, jenž byl navíc desetkrát větší co do objemu a citlivosti dat.
Čtěte také
„To neznamená, že je někdo zkorumpovaný. Ale v IT se strašně těžko posuzuje, co je vyhovující minimum,“ zdůrazňuje s tím, že projekty bývají předimenzované, protože ve státní sféře chybí kompetentní lidé a zadávací dokumentaci si píší sami dodavatelé.
„Kořen problému je, že stát nemá IT profíky, kteří by přesně definovali, co chtějí, a nenechali se v dialogu s firmami opít rohlíkem. To je mimochodem jeden z důvodů, proč se zřídila Digitální informační agentura (DIA) i přes docela silný odpor IT lobby,“ dodává.
Hlavenka se přitom pozastavuje nad tím, že v čele ICT Unie stojí politik ODS Zdeněk Zajíček, v současnosti také prezident Hospodářské komory.
„Konflikt zájmů měl tak gigantický, že se divím, že to prošlo bez povšimnutí. Lobby pro mě není sprosté slovo, ale každá strana chce něco jiného – vláda dobře spravovat stát a lobby zas mít co nejlepší byznys. A to nemůžeme propojit,“ konstatuje.
Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Související
-
Dostálová: Bartoš měl digitální řízení připravené od nás, ale vše se zrušilo. A nebylo to předražené
„Bartoš zrušil veřejné soutěže. Vláda zrušila náš zákon jako celek, přebudovala ho. Za to, co se děje, nese plnou odpovědnost vláda,“ tvrdí exministryně Dostálová (ANO).
-
Odklad digitalizace by byl proti výstavbě, říká úřednice. Hospodářská komora mluví o problémech
Jsou výhrady k digitalizaci stavebního zákona oprávněné? Diskutují Leona Šteigrová z ministerstva pro místní rozvoj a Hana Landová z Hospodářské komory.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.