Hasit musíme ve školách, tam hoří, tvrdí prezident komory Sárközi. Zavřít školy, ale neřešit epidemii, nedává smysl, odmítá ředitel Zajíček

8. prosinec 2021

Měly by prodloužené vánoční prázdniny skoro půldruhého milionu školáků a studentů pozitivní vliv na vývoj epidemii koronaviru, nebo by naopak přispěly ke zhoršení? V Pro a proti hovoří prezident Pedagogické komory Radek Sárközi a ředitel Masarykovy střední školy chemické v Praze a předseda Unie školských asociací Jiří Zajíček.

„S rozhodnutím ministra se ztotožňujeme. Každý den výuky je pro nás velmi cenný. Pokud uděláme prázdniny, děti se stejně budou mísit ve společnosti a šířit nákazu,“ uvádí v diskusním pořadu Plusu Pro a proti ředitel Masarykovy střední školy chemické v Praze a předseda Unie školských asociací Jiří Zajíček.

Epidemie se šíří právě přes školy. Nemá cenu dělat opatření jinde.
Radek Sárközi

Prezident spolku Pedagogická komora Radek Sárközi označuje chování ministra za dlouhodobě alibistické. „Navrhli jsme, aby byla místo delších prázdnin zavedena distanční výuka, takže žáci by byli doma u počítače. Stejně postupuje třeba Polsko.“

„V některých skupinách žáků je až pětkrát víc nakažených než na jaře, počet karantén je obrovský,“ dodává Sárközi. „To bych nenazval běžnou výukou. Epidemie se šíří právě přes školy, takže nemá cenu dělat opatření jinde. Hasit musíme ve školách, tam kde hoří.“

Jsme schopni výuku zabezpečit, byť je to pro všechny obtížné.
Jiří Zajíček

Uzavřít jen školy a neřešit problém jinde, nedává smysl, soudí ředitel Zajíček. „Samozřejmě, že když žáci chodí do školy, tak se virus šíří i tam. I přesto jsme schopni výuku zabezpečit, byť je to pro všechny velmi obtížné.“

„Už před rokem jsme navrhovali, aby ředitelé měli v případě nákazy možnost převést školu na distanční výuku,“ připomíná prezident Sárközi. „Ministr Plaga ale za celý rok nedokázal připravit vyhlášku nebo změnu zákona, takže to zas padá na jeho hlavu, že nekonal.“

Odborníci vs. politici

Pravomocí mají teď ředitelé k dispozici dost, namítá Zajíček. „I já bych distanční výuku v některých případech preferoval, ale problémy jsou například na odborných školách.“

Sárközi vidí přímou souvislost mezi šířením nákazy a provozem škol. „Loni v říjnu, když zemřelo 2,5 tisíce lidí, tak nám to vadilo a zavíraly se školy a dělaly se lockdowny. Letos v listopadu jich zemřelo 2,4 tisíc, ale jsme v apatii a je nám to jedno.“

Čtěte také

Zajíček ale odmítá, že by za vysokými čísly zemřelých stály školy. „To je hrubá spekulace, která staví školy do velmi nepříznivého světla. Ve školách děláme maximum pro ochranu zdraví, dodržujeme veškerá opatření. Jak fungují například restaurace a další? Proč to házíme na školy?“

Ředitel vysvětluje, že za množstvím případů nákazy ve školách stojí důkladné testování. „Které další podniky takhle plošně sledují nákazu? Kdybychom plošně sledovali nakaženost ve firmách a všude jinde, tak se ukáže, že nejen školy jsou centem epidemie,“ konstatuje Jiří Zajíček.

„Odborníci se shodnou, Roman Prymula i Marián Hajdúch chtějí zavřít školy. Politici, pravda, se neshodnou, ale odborníci ano,“ vyzývá k řešení nepříznivé epidemiologické situace v školách Radek Sárközi.

Průzkum společnosti Median k distanční výuce během epidemie koronaviru

Celý pořad Pro a proti najdete v audiozáznamu, ptala se Karolína Koubová.

Spustit audio

Související