Harrisová bude Trumpův protipól, říká amerikanistka. Trump využije jejích neúspěchů, míní publicista
Viceprezidentce Joea Bidena Kamale Harrisové se už podle AP podařilo sehnat dostatečnou podporu delegátů pro nominaci na prezidenta za demokraty. „Demokratická strana momentálně zdůrazňuje její úspěchy,“ popisuje amerikanistka Denisa Krásná z Masarykovy univerzity v Brně. „Já si myslím, že Trumpův tým se soustředí na to, co Kamala Harrisová za poslední tři roky dokázala. Což je prakticky nic,“ hodnotí ze Spojených států publicista a podporovatel republikánů Dušan Neumann.
Paní Krásná, odstoupení Joea Bidena z kampaně sice mnozí očekávali, ale načasování bylo pro hodně lidí nečekané. Jak se díky tomu doslova z minuty na minutu proměnil mediální obraz Kamaly Harrisové?
Krásná: Harrisová je v současné době prezentována jako silná, schopná, rozhodná, spravedlivá a hlavně velice inteligentní kandidátka, kterou samozřejmě je. Jako kompetentní a zkušená vůdkyně.
Demokratická strana momentálně zdůrazňuje její úspěchy, role ve vládě, jako například její zapojení do řešení příčiny imigrace, úsilí o hlasovací práva všech, přístup ke zdravotnictví a tak dále. To jsou samozřejmě kvality, které by v médiích měly být zdrůazňovány vždy, ale pokaždé tomu tak nebylo.
Čtěte také
Média se často zaměřovala spíše na její povrchové vlastnosti, nebo dokonce na její rasu a pohlaví. To nám ukazuje spousta výzkumů v porovnání třeba s tím, jak byl zobrazován bývalý viceprezident Mike Pence.
Nicméně v posledních 24 hodinách vidíme velký posun, a to samozřejmě i na sociálních sítích, kde dříve dominovaly různé memy a snažily se udělat z Kamaly Harrisové spíše legraci, zesměšňovaly ji. Ale v současné chvíli se poukazuje spíše na její inteligenci a empatii se všemi. To vidíme napříč médii a hlavně ze strany demokratů.
Pane Neumanne, Donald Trump svoji dosavadní kampaň mezi voliči stavěl hodně na osobní kritice Joea Bidena. Jak moc ji po jeho odstoupení musí proměnit? Na co se bude dál soustředit?
Neumann: Já si myslím, že se soustředí na to, co Kamala Harrisová za poslední tři roky dokázala. Což je prakticky nic.
Ale záleží na tom, jestli se jeho volebnímu štábu podaří udržet Donalda Trumpa v určitých mezích nějaké, řekl bych, komunikační slušnosti, která je jeho nejhorším protivníkem. Dá se říci, že pokud někdo může Donalda Trumpa porazit, pak je to Donald Trump sám.
Migrace
Pane Neummanně, narážíte na to, že může kritizovat Kamalu Harrisovou za to, že je žena, že je nebělošského původu a tak dále? Nebo na ní může vytahovat ještě nějaké další, třeba osobní kauzy?
Neumann: Rasu a pohlaví určitě nevytáhne, protože to je zcela nesmyslné.
Pustí se do toho, že ji Joe Biden jmenoval jakousi šéfkou přes řešení imigračního procesu a problému otevřených hranic, přičemž ona na těch hranicích ani nikdy nebyla. Když se jí novináři ptali, proč na hranicích nebyla, odvětila jim, že nebyla ani v Evropě a že jí to neuškodilo.
Čtěte také
Čili oni vytáhnou všechny tyto její, řekl bych, problémové výroky. A budou se snažit dokázat, že je stejně neschopná – z jejich hlediska – jako byl Joe Biden.
Paní Krásná, jak důležité je pro Kamalou Harrisovou téma migrace? Je v této oblasti pyšná na nějaké výsledky, kterých dosáhla, které zdůrazňuje?
Krásná: Určitě. Jak tady pan Neumann zmiňoval výroky ze začátku její kariéry viceprezidentky, tak od té doby už se snažila pracovat více na otevřené imigrační politice a myslím si, že se i nadále bude snažit oslovit voliče právě třeba z hispánské nebo latinskoamerické komunity.
Otázkou je, jestli se jí to podaří v takto krátkém čase. Ale určitě jde o imigrační politiku a bude se snažit být progresivnější. Oproti Trumpovi bude víceméně úplný protipól. To je jedna z jejích taktik pro tuto kampaň, spolu s ostatními otázkami, týkajícími se třeba i potratů.
Kdo podpořil Harrisovou
Pane Neumanne, k načasování odstoupení Joea Bidena z kampaně – nakolik ho k tomu, podle vás, mohl vést pokus o atentát na Donalda Trumpa?
Neumann: Já si myslím, že ten nikoliv. Ale spíše to byl jeho naprostý debakl v debatě s Donaldem Trumpem, kdy se ukázalo, že jeho mentální kapacita se propadá, a to daleko rapidněji, než se čekalo a než se dařilo sdělovacím prostředkům až do té doby zakrývat.
Já se tady nechci vytahovat, ale už jsem to říkal asi před půl rokem, že Joe Biden odstoupí před nominačním sjezdem. Nevím, jestli to Kamale Harrisové pomůže u voličů, kteří dali hlas Bidenovi.
Zajímavé je, že Kamalu doposud nepodpořil Barack Obama. A jelikož je to velice pragmatický politik, tak je docela možné, že od ní bude nejdřív něco požadovat, než ji potvrdí.
Čtěte také
V zákulisí Demokratické strany není její podpora zcela jasná, protože Kamala Harrisová je daleko prograsivnější, dá se říci levicovější až jaksi socialističtější, než byl Joe Biden, který představoval takovou větrnou korouhvičku.
První, kdo jí vyjádřil podporu, byl Alexander Soros a jeho otec. A to spustilo velkou lavinu sponzorů, kteří během 24 hodin do volebního kufru nacpali 81 milionů dolarů.
Paní Krásná, Kamalu Harrisovou jakožto prezidentskou kandidátku schválila včera i bývalá mluvčí Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, významná politička v Demokratické straně, jejíž vliv zřejmě hodně přispěl k odstoupení Joea Bidena. Proč si tedy se svým schválením Harrisové dala tak na čas?
Krásná: Pro to může existovat vícero důvodů.
Může to být týž důvod, který má mít, dle spekulací, právě třeba Barack Obama, tedy že by chtěl otevřenější, transparentnější soutěž, která by poté mohla vést ke sjednocení Demokratické strany, což už tady nastínil pan Neumann.
Ale neznamená to nutně, že by Obama nechtěl Harrisovou v kandidatuře podpořit. Spíše jde o interní záležitosti Demokratické strany.
Nicméně u Nancy Pelosiové mohlo jít klidně i o strategické plánování. Mohla čekat na správný čas. Ona svou podporu vyslovila pro Kalifornii a delegáty Kalifornie, kteří za Kamalou Harrisovou stojí nejvíce, protože je to její rodný stát. Tam mohla mít i její podpora největší dopad. Mohlo tedy jít opravdu jen o toto načasování.
Paní Krásná, do nominačního sjezdu demokratů zbývají necelé čtyři týdny. Za tu dobu se v americké politice může stát opravdu hodně, jak jsme viděli teď v uplynulých dvou týdnech. Je možné, že ještě někdo zvrátí nominaci Kamaly Harrisové jakožto prezidentské kandidátky, že se v elektronickém hlasování ukáže, že je těch kandidátů vlastně více?
Krásná: To považuji momentálně za velice nepravděpodobné.
Samozřejmě se stát může, jak říkáte, cokoliv. Vidíme, jak moc se situace změnila během pouhých dvanácti hodin. Ale nemyslím si, že je tato pravděpodobnost příliš vysoká. Na 99 procent uvidíme Kamalu Harrisovou v pozici kandidátky na prezidenta.
Spíše bude zajímavé rozhodování o tom, kdo se stane viceprezidentem. Tam půjde o opravdu velice strategické rozhodování.
Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Politoložka: Američtí muslimové byli pro demokraty klíčoví. Tentokrát by nemuseli jít k volbám vůbec
Jak ovlivní odstoupení Joea Bidena z kampaně návštěvu Benjamina Netanjahua ve Washingtonu? A jaký vztah měl s izraelským premiérem exprezident USA Donald Trump?
-
Jan Fingerland: Biden hodil ručník do ringu. Harrisové na hlavu
K umění politiky patří také schopnost odejít. Zkušenost ukazuje, že je to obor stejně obtížný, jako umění vyhrát.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.