Gita Zbavitelová: Konflikt Izraele a Hamásu přerostl ve válku

21. červenec 2014

Odvetná izraelská operace proti palestinskému Hamásu za jeho ostřelování pokračovala v pondělí 14. den, ale teroristé stále nejeví ochotu k příměří a zasypali už Izrael skoro 1800 raket. Izraelská vláda tak ve čtvrtek k leteckým útokům připojila i pozemní operaci.

Jejím hlavním cílem je likvidace tunelů, které Hamás kope z pásma Gazy do Izraele, aby unášel jeho občany, jež by pak vyměnil za palestinské vězně jako před třemi lety Gilada Šalita. Tunelů jsou přinejmenším desítky a Hamás si od nich hodně slibuje – počet mrtvých Izraelců je podle něj stále příliš nízký a zajatý Izraelec by znamenal významný úspěch.

V posledních pěti dnech to teroristé zkusili už třikrát – ve čtvrtek se jich na izraelském území vynořilo 13 a v pondělí deset z dalších dvou tunelů. Těch už vojáci objevili přes 40 a našli v nich zbraně, výbušniny, pouta a sedativa k ochromení rukojmí.

Pozemní operace je velmi nebezpečná a zvýšila izraelské ztráty. Zabito bylo už 18 vojáků, a celkový počet mrtvých Izraelců tak stoupl na 20. Izrael zároveň pokračuje v leteckých úderech; od začátku operace zasáhl na 2700 cílů Hamásu a zlikvidoval mu zhruba polovinu raket. Roste i množství mrtvých Palestinců – k pondělnímu poledni jich bylo už přes 500.

Čtěte také

Hamás dál bojuje svým tradičním způsobem – vyzývá Gazany, aby neuposlechli izraelského varování telefonem a letáky před útokem a neopouštěli civilní objekty, kde mají teroristé sklady zbraní a odpalovací rampy.

Využívají civilisty jako lidské štíty i jinak – izraelští vojáci uvádějí, že ozbrojenci nasedají do sanitek s dětmi nebo vysílají osly naložené výbušninami. Rakety byly nalezeny ve škole OSN. V neděli si Hamás vyžádal už druhé humanitární příměří za čtyři dny, ale stejně jako ve čtvrtek je porušil.

Palestinský chlapec před rozbombardovaným domem v Bajt Lahíji. Hamás dál vyzývá Gazany, aby neuposlechli izraelského varování telefonem a letáky před útokem a neopouštěli civilní objekty, kde mají teroristé sklady zbraní a odpalovací rampy

Mezitím pokračují jednání o příměří a vstupují do nich další prostředníci. Egypt prohlásil, že neuvažuje o změně svého návrhu z minulého týdne, který ignoroval všechny požadavky Hamásu.

Hnutí proto do vyjednávání zapojilo své přátele Katar a Turecko, které navrhly vlastní verzi klidu zbraní zohledňující jeho podmínky; jsou jimi propuštění členů Hamásu, které Izrael zadržel při pátrání po vrazích tří izraelských chlapců, zrušení blokády pásma Gazy z izraelské i egyptské strany, úhrada platů 40.000 zaměstnanců Hamásu a vybudování letiště a přístavu v Gaze.

Čtěte také

Mezinárodní společenství v čele se Spojenými státy, Francií, Německem a Británií však podporuje původní egyptský návrh a přiklánějí se k němu i Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.

Egyptská verze požaduje zastavení násilností a předpokládá vyjednávání o dalších detailech. Připouští možnost otevření hranic v Rafáhu, ale pouze pod podmínkou, že přechod budou stejně jako před pučem Hamásu v roce 2007 obsluhovat bezpečnostní složky palestinské samosprávy. Na jednání se stále víc podílí její předseda Mahmúd Abbás, který v minulých dnech navštívil Egypt, Katar i Turecko.

Izraelští vojáci při pohřbu seržanta Bnayi Rubela na izraelské vojenské základně v Holonu

Političtí představitelé západních států stojí při Izraeli a uznávají jeho právo na sebeobranu, ale přibývá lidí, kteří se hlasitě dožadují ukončení izraelské operace. Často násilné demonstrace se konají od Istanbulu a Ammánu přes Paříž a Londýn až po New York a dochází i k útokům na izraelské turisty.

Zázračný lapač střel Železná klenba, který zachytil 90 procent raket směřujících na obytné čtvrti, vytváří falešný dojem, že střely Hamásu jsou neškodné, a Izrael tudíž používá „nadměrnou sílu“. Neškodné však rozhodně nejsou – jen na Sderot dopadlo od roku 2001 více než 10.000 střel, které ve městě zabily 13 lidí.

Čtěte také

Izrael investoval do vývoje Železné klenby miliardy dolarů a nákladný je i její provoz – odpálení jedné obranné střely, která v letu zlikviduje útočnou raketu, stojí až 50.000 dolarů.

Jelikož Hamás odmítá ostřelování zastavit, dohoda o klidu zbraní se zatím nerýsuje. Izraelská vláda povolala dalších 50.000 záložníků a pozemní operaci rozšířila. Vojáci teď operují i ve městech, což je velmi nebezpečné, ale právě tam se nacházejí podzemní řídicí centra teroristů a sklady raket dlouhého doletu.

Operace se změnila ve válku, upozornil v neděli premiér Binjamin Netanjahu a připomněl, že ji Izrael ukončí, jakmile rakety ustanou. I když jsou ztráty v řadách palestinských civilistů tragické, odpovědnost za ně nese výhradně Hamás – jak řekl egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí, kdyby hnutí přistoupilo na příměří už minulý týden, mohly dnes žít desítky Palestinců.

Ostřelovaná Gaza v noci
autor: gzb
Spustit audio