Gita Zbavitelová: Hamás rozkrádal peníze humanitární organizace World Vision určené na pomoc Gaze

9. srpen 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dosavadní lídr Hamásu Chálid Mišál

Pozoruhodný skandál odhalila izraelská tajná služba Šin Bet – vysoký manažer pobočky mezinárodní humanitární organizace World Vision v Gaze „odkláněl“ její finanční prostředky určené na pomoc civilistům teroristickému hnutí Hamás, které je využívalo ke zbrojení. Palestinec Muhammad Halabí byl u soudu v Beer Ševě obviněn z činnosti ohrožující bezpečnost Izraele. Ke svým činům se přiznal.

Člen Hamásu Halabí byl zatčen už v červnu. Vypověděl, že ho Hamás v roce 2005 pověřil, aby do organizace pronikl a kradl pro něj její peníze. Byl nesmírně výkonný – odčerpával až 60 % rozpočtu World Vision a převáděl peníze ozbrojenému křídlu Hamásu. Celkem mu takto „přesměroval“ okolo 50 milionů dolarů, někdy až 7 milionů dolarů ročně, určených pro handicapované děti, na pomoc potřebným, jídlo pro civilisty nebo stavbu škol a nemocnic.

Vymýšlel si fiktivní projekty, v účetnictví nadsazoval náklady a dokládal je falešnými stvrzenkami. Hamás za peníze nakupoval zbraně, budoval vojenské základny, hradil platy a bonusy teroristů a hloubil útočné tunely na izraelské území. Podle Šin Bet takto vloni v Gaze vyrostla celá jedna základna za60 000 liberod Británie. Halabí zabavoval i část potravinových balíčků pro nejchudší obyvatele a rozdával je rodinám ozbrojenců.

Hamás má nedostatek peněz

OSN Halabího v roce 2014 dokonce vytipovala jako kandidáta na titul „humanitární hrdina“, uváděla až do skandálu webová stránka World Humanitarian Day. Po odhalení jeho skutečné činnosti tuto informaci stáhla. Ještě předtím se mohl její návštěvník dočíst, že Halabí se stal „humanitárním pracovníkem za druhé intifády, když viděl civilní oběti a zraněné a trpící děti. Přihlásil se proto jako dobrovolník do místní humanitární organizace, aby zasvětil život pomoci lidem a dětem.“

Boj proti Izraeli stojí Hamás spoustu peněz, jichž se hnutí v posledních době nedostává – nemá na zbraně ani na platy „zaměstnanců“, jichž je přes 40 000, z toho polovina ozbrojenců. Pravidelný plat nepobírají už dva roky. Palestinská samospráva na Západním břehu je odmítla financovat, a tak se Hamás uchyluje ke kreativním řešením.

World Vision je mezinárodní křesťanská organizace se sídlem ve Washingtonu a Británii. Působí v asi stovce zemí, má 46 000 zaměstnanců a její roční rozpočet přesahuje 2,5 miliardy dolarů. Spolupracuje s OSN a často realizuje její projekty. Vloni na své webové stránce uvedla, že v Gaze podporuje na 90 000 lidí. K jejím dárcům patří i bývalý americký prezident Bill Clinton, herečka Scarlett Johansson nebo zpěvák Justin Bieber. Na Západním břehu a v pásmu Gazy operuje už od 70. let. Na odhalení skandálu reagovala podivuhodně – uvedla, že je „šokována“ a nemá „žádný důvod obviněním věřit, protože pečlivě kontroluje účetnictví“.

Scarlett Johansson na Comic Conu v San Diegu _1.jpg

Izrael na zneužívání mezinárodních peněz upozorňoval

Izraelský ministr pro bezpečnost veřejnosti Gilad Erdan naznačil, že World Vision musela přinejmenším tušit, co se s jejími penězi děje, ale protože je silně protiizraelská, přivírala oči. Upozornil také, že skandál World Vision je součástí mnohem širšího problému a velmi vážného jevu – humanitární organizace v Gaze obecně podle něj s Hamásem udržují těsné a intenzivní kontakty. Halabí údajně vyšetřovatelům sdělil i jména dalších zaměstnanců mezinárodních skupin, kteří využívají svých pracovních pozic ve prospěch Hamásu. Ministr vyzval dárcovské země, aby si své peníze lépe hlídaly, ať nekončí v rukou teroristů. A generální ředitel ministerstva zahraničí Dore Gold dárcům připomněl, že Hamás úzce spolupracuje s Islámským státem na Sinajském poloostrově.

Izrael měl informace o zneužívání mezinárodních peněz už delší dobu a dárcovské země varoval, ale marně. Například Austrálii na odčerpávání prostředků z World Vision upozornila v letech2012 a2015 izraelská právní skupina Šurat ha-din, avšak bez výsledku. Canberra reagovala až teď a přerušila s World Vision spolupráci. Jen v posledních třech letech jí darovala 4,35 milionu dolarů. Přísun finančních prostředků zastavilo i Německo, spolu s Austrálií nejštědřejší dárce World Vision. Od roku 2010 jí věnovalo 1,1 miliardy eur.

Nedostatečná kontrola peněz mezinárodních dárců, které může Hamás zneužívat ke zbrojení, zhoršuje bezpečnost v Izraeli. Rakety teroristů v průběhu let zabily a zranily stovky Izraelců a životy civilistů ohrožují i tunely. Západní vlády i soukromé osobnosti se tak podílejí na financování terorismu. Rozkrádáním humanitární pomoci trpí ovšem i civilisté v Gaze. Celý případ zdůraznil skutečnost, kterou svět přehlíží, a obviňuje ze špatné situace Gazanů izraelskou blokádu, přestože Izrael jako jediný do pásma pouští každý týden stovky kamionů s humanitární pomocí a stavebním materiálem – za chudobu a katastrofální životní podmínky v Gaze může výhradně Hamás.

autor: gzb
Spustit audio