Georg Elser chtěl zabít Hitlera, promyšlený atentát se opozdil o pár minut

12. leden 2023

120 let uplynulo od narození muže, který měl šanci zastavit Adolfa Hitlera ještě před největšími zvěrstvy, páchanými ve jménu nacistické ideologie: atentát truhláře Georga Elsera minul Hitlera o třináct minut. Velký příběh občanské statečnosti připomene historik Jan Adamec.

Nástup nacistů k moci sledovala řada Němců s nadějemi na zlepšení životních podmínek a revizi versailleské mírové smlouvy, vnímané jako pro Německo ponižující akt. Našlo se však dost těch, kteří vzestup stoupenců hákového kříže sledovali s odporem.

Čtěte také

Do druhé skupiny patřil rodák z jihoněmeckého Hermaringenu Johann Georg Elser (1903). Vyučený truhlář a tesař dospěl k přesvědčení, že Hitlerova politika nemá se snahou o zlepšení sociálních podmínek obyčejných lidí mnoho společného, a navíc žene zemi do války. Východisko viděl ve fyzické likvidaci nacistického vedení, kterou začal sám plánovat.

Počátkem listopadu 1938 odjel Elser do Mnichova, aby se tam v restauraci Bürgerbräukeller zúčastnil každoroční vzpomínky na nezdařený nacistický puč z roku 1923, jejímž vrcholem býval vůdcův projev. Na vlastní oči se přesvědčil, že setkání je vhodnou příležitostí, jak Hitlera zabít. Aby nashromáždil dostatek výbušniny, nechal se zaměstnat v kamenolomu.

Čtěte také

V srpnu 1939 se přestěhoval do Mnichova, kde začal sestavovat svůj pekelný stroj. Zároveň docházel do zmíněné pivnice, v níž schovaný vyčkával, až personál večer odejde, načež se dával do díla. Oddělat a nad ránem zase zasadit dřevěné ostění masivního sloupu, jenž stál v blízkosti řečnického pultu, nebyl pro truhláře problém. Obtížnější bylo vyhloubit v pilíři dutinu a nezanechat stopy. Trvalo třicet nocí, než se Elserovi podařilo práci dokončit, a bomba s nastaveným časovačem zaujala místo.

Pohlednice mnichovské restaurace

8. listopadu 1939 se Hitler mnichovských oslav skutečně zúčastnil a v blízkosti ukryté bomby přednesl projev. Vůdce však nechtěl v bavorské metropoli přenocovat. A protože mlha znemožnila let do Berlína, musel řeč zkrátit, aby stihl vlak. Přesně ve 21:20 hodin, pár minut po Hitlerově odchodu, se prostory Bürgerbräukelleru otřásly výbuchem, který po sobě zanechal osm mrtvých a šedesát zraněných.

Čtěte také

V okamžiku exploze byl Elser shodou okolností v rukou německých úřadů: při pokusu o ilegální přechod švýcarské hranice jej zadržela nic netušící hlídka pohraničníků. Poté, co se celníci dozvěděli o atentátu, začali z účasti na něm podezírat právě Elsera, u něhož našli pohlednici zmíněné mnichovské restaurace a další kompromitující předměty.

Gestapo Elsera dlouho vyslýchalo s cílem odhalit další členy předpokládané a ve skutečnosti neexistující teroristické skupiny. Elser byl posléze přepraven do koncentračního tábora Sachsenhausen a později Dachau, kde měl čekat do „konečného vítězství“ německých zbraní, po němž měl být postaven před soud. Monstrprocesu ani konce války se nedožil, počátkem května 1945 byl na příkaz Heinricha Himmlera zastřelen.

autor: David Hertl
Spustit audio