Genoví inženýři proti ptačí chřipce

24. září 2010

Na celém světě se chová asi 35 miliard kusů drůbeže. V současné době nikdo netuší, na který chov padne nákaza ptačí chřipkou vyvolanou virem typu H5N1. Tým britských vědců šlechtí drůbež, která by odolávala "ptačí chřipce". Do šesti let by mohli chovatelé na celém světě chovat jen odolné linie kura.

Nový výskyt viru hlásí chovatelé ze severovietnamské provincie Bac Gang. Zároveň se tam od nemocných ptáků nakazil i jeden člověk. Z jižní Číny přišly jen za poslední dva týdny zprávy o čtyřech nových případech ptačí chřipky v chovech drůbeže. Zároveň tam zjistili nákazu virem H5N1 u dvaceti volně žijících ptáků. Ptačí chřipka trápí i Japonsko.

V této situaci představili Laurence Tiley z Cambridge University a Helen Sangová z Roslin Institute projekt, který si klade cíl vytvořit genetickou modifikací kura odolného k chřipkovému viru. Nebyla by to první linie kura, která díky cílenému zásahu do dědičné informace získala odolnost k infekční chorobě. Vědci tento postup už několikrát úspěšně vyzkoušeli. Vyšlechtili tak například drůbež odolnou k infekční virové leukóze.

Strategií pro dosažení odolnosti se nabízí celá řada. Je například možné vpravit do dědičné informace kura gen chřipkového viru, kterým si původce choroby zajišťuje "odemknutí" buněk v těle hostitele. Virus se musí nejprve navázat na povrch napadené buňky. Jen tak je schopen proniknout do jejího nitra a začít se tam množit. K uchycení na povrchu buňky využívá molekulu, která zapadá do molekuly na povrchu buňky podobně jako klíč do zámku. Pokud se gen pro virový molekulární "klíč" ocitne v dědičné informaci kura, začne si pták vyrábět nesčetné kopie "klíče", které pak kolují jeho tělem. Tyto "falešné klíče" se zastrčí do dírky každého molekulárního zámku, který na povrchu buněk najdou. V těle kura pak z většiny "zámků" trčí "klíč". Když přijde do těla virus, najde "zámky" obsazené. Proti takto obrněnému hostiteli je prakticky bezmocný.

Britský tým má všechny předpoklady k úspěchu. Laurence Tiley patří k předním světovým virologům. Helen Sangová je hvězdou mezi nepočetnou skupinou biologů, kteří zvládli přenos genů do dědičné informace ptáků. Genetické modifikace kura komplikuje například skutečnost, že je velmi obtížné získat kuřecí zárodek na samém počátku vývoje, kdy jej tvoří jen jedna buňka. Takový zárodek vzniká oplozením vejce spermií v těle slepice. Než slepice vejce snese, uplyne zhruba 24 hodin. Celou tu dobu se buňky kuřecího zárodku zběsile množí a v čerstvě sneseném vejci jich je už kolem 60 tisíc. Změnit dědičnou informaci všech buněk zárodku v čerstvě sneseném vejci je nemožné. Helen Sangová patří k hrstce vědců, kteří umějí odebrat žloutkovou kouli oplozeného vejce z těla slepice, provést na ní zásah do dědičné informace a pak v laboratoři z bílků a skořápek vejce "zrekonstruovat" tak, aby se z něj vylíhlo kuře.

"Tímto postupem lze chránit drůbež před všemi typy chřipkového viru," vysvětluje Laurence Tiley, který doufá, že příslib odolných linií kura přiměje evropskou veřejnost ke změně názoru na genetické modifikace. "Lidé genetické modifikace odmítají, ale já doufám, že svůj názor přehodnotí, když zjistí, co jim mohou nabídnout," řekl cambridgeský virolog. Chov geneticky modifikovaných zvířat včetně drůbeže podléhá v zemích Evropské unie poměrně složitému schvalovacímu procesu. Tiley a Sangová si nejsou jisti, jestli jím jejich "nezdolné slepice" úspěšně projdou. "Kdybychom však neviděli šanci na úspěch, tak bychom se do toho ani nepouštěli," prohlásili oba vědci.

Pokud nedodají na trh geneticky modifikovaného odolného kura Britové, zastoupí je určitě genoví inženýři z Číny. V této zemi už napáchala ptačí chřipka obrovské škody a vyšlechtění odolné linie by řešilo většinu problémů. Čínská veřejnost je genetickým modifikacím příznivě nakloněna a vláda jejich rozvoj štědře podporuje. Tiley odhaduje, že by vytvořená odolná linie kura mohla nahradit stávající chované linie během šesti let.

"Zatímco my tady o tom mluvíme, v Číně se na tom v této chvíli už s vysokou pravděpodobností intenzivně pracuje," komentoval současný stav Tiley.

Spustit audio