Genderová vyváženost prospívá nejen ženám, ale celé společnosti, říká propagátor genderové rovnosti Curt Rice

11. srpen 2016

Proč je na pracovištích důležitá genderová vyváženost? Jakým výzvám čelí ženy ve vědě a výzkumu? Hostem Magazínu Leonardo byl světově uznávaný zastánce a propagátor genderové rovnosti Curt Rice z Norska.

„Dokud budou existovat větší očekávání od žen než od mužů, co se týče péče o malé děti a domácnost, bude to mít negativní dopad na kariérní růst žen,“ uvedl Rice.

Podle něj v nás přežívají předsudky o roli žen ve vědě. „Žena-vědec není vnímána jen jako vědec, ale jako žena-vědec. To ovlivňuje náš pohled nejen na ženy samotné, ale i na práci, kterou dělají.“

„A nutí nás to posuzovat jejich práci přísněji, než jak nahlížíme na práci mužů,“ upozornil Rice.

Ten je přesvědčen, že je třeba začít u mladých otců, a učinit kroky, které jim umožní přijmout roli otce. „Umožnit jim, aby mohli čerpat pracovní volno a mohli být více zapojeni do životů svých dětí.“


„Je stále přetrvávající problém, že žena musí opustit práci, aby se postarala o nemocné dítě, a obvykle je za to potrestána. Pokud totéž udělá muž, je za to odměněn, a pokládá se to za znamení, že je opravdu dobrým otcem.“

Rice ale zdůraznil, že genderová rovnost není prospěšná jen pro ženy, ale pomáhá celé společnosti. „Je to nástroj, který má pozitivní efekt pro muže i ženy,“ vysvětlil.

Genderově vyvážené pracovní prostředí se změní k lepšímu, a pracovníci tak mohou lépe vykonávat svou práci, tvrdí host vysílání.

Ten v současnosti vede například Norský výbor pro genderovou rovnost a rozmanitost ve výzkumu. „Snažím se potlačit naše vědomé předsudky a stereotypy, a to, jak ovlivňují výběr zaměstnanců a jejich kariérní postup.“

„Moje mise není jen o tom zlepšit možnosti pro ženy, ale o tom udělat lepší celou společnost skrz genderovou vyváženost,“ shrnul Curt Rice.

autoři: oci ,
Spustit audio