Francie by se měla pokusit vypořádat s radikálním islámem, Macron je ale opatrný

Francouzský prezident Emmanuel Macron chce ještě v první polovině roku prosadit nové uspořádání náboženských struktur ve Francii. To by se týkalo také islámu. S odvoláním na německou katolickou agenturu KNA o tom informuje německý regionální deník Heuberger Bote.

Jak noviny uvádí, podle Macronových slov se na projektu intenzivně pracuje. Stejně usilovně se má připravovat i způsob, jakým se změny sdělí veřejnosti. Více podrobností prezident k tématu zatím neřekl, zdůraznil pouze, že v současnosti se odborníci zabývají věcnou problematikou.

Cílem změn by mělo být nové nastavení náboženských struktur ve Francii a novinky by se měly týkat také tamního platného laicismu, tedy vyloučení vlivu církví na veřejný život.

Macron jde slepičími krůčky

„Lidem musí být umožněno jak věřit, tak také nevěřit, a to tak, aniž by to ohrozilo národní soudržnost a názorovou svobodu,“ myslí si Macron.

Podrobněji se tématem zabývá francouzský list Le Figaro. V komentáři se zamýšlí, že se Macron otázky striktního oddělování církví a státu chopil velmi opatrně a v řešení postupuje pomalými kroky. Proto není zcela jasné, čeho chce prezident vlastně docílit.

Podle francouzských novin je jasná pouze jedna věc. Společným úsilím se prý musí snížit vliv na francouzský islám ze zahraničí, především pak je třeba zamezit jakékoli jeho finanční podpoře zpoza francouzských hranic. Takové opatření by však stále ještě k vítězství nad islamismem nestačilo.

Radikálové to zkouší ve věznicích i v armádě

V současnosti totiž takzvaní svatí bojovníci nemusejí vyjíždět do Saudské Arábie, Egypta nebo Kataru, aby se radikalizovali. Radikalizace je možná přímo ve Francii. Členové muslimské obce nekáží pouze v mešitách, ale objíždějí nemocnice, vězení a dokonce i armádní střediska po celé zemi. Proto se nabízí otázka, jestli Macron bude chtít zakázat také zařízení fundamentálních islamistů, ptá se Le Figaro.

Orgaizace Islámský stát využívala klášter jako středisko výcviku střelby

Španělský list La Vanguardia si všímá přání francouzského prezidenta, aby islámská víra jako náboženství šesti milionů Francouzů nebyla nadále považována za hrozbu mírovému soužití v zemi. Macron se nicméně chce vyhnout jakémukoliv ukvapenému řešení, a i proto chce spolupracovat s mnoha odborníky.

Francouzský proti arabskému islámu

Komentátor španělského deníku si ale myslí, že hlavním cílem pařížského kabinetu by mělo být zastavení ovlivňování francouzského islámu z arabských zemí. To totiž brání jeho modernizaci. Klíčovou roli v tomto směru by měl sehrát francouzský ministr vnitra Gérard Collomb, který chce reformovat Francouzskou radu muslimského vyznání (CFCM), která sdružuje francouzské muslimy.

Ta sice vznikla už za vlády bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho, ale od svého založení žádnou významnější činnost nerozvinula. Collomb se má proto zasadit o její modernizaci, píše La Vanguardia.

autor: rer
Spustit audio