Fotbal slouží Chvalovskému, opačně to neplatí

13. únor 2001

František Chvalovský je neúspěšný podnikatel. Alespoň o tom vypovídají stamilionové dluhy, které vůči Komerční bance nadělala Českomoravská agrární společnost a likvidovaný holding Satrapa. Bankou půjčené peníze nejsou řádně spláceny a podle různých indicií byly použity k něčemu jinému, než na co byly určeny.

Pokud se tento způsob nakládání s úvěry podaří prokázat, hrozí představitelům už zmíněných firem trestní stíhání a pravděpodobně několikaleté vězení. Právě František Chvalovský v Českomoravské agrární společnosti a v holdingu Satrapa působil ve statutárních orgánech a tudíž by zodpovědnost měla ležet i na něm.

Například konkrétně za to, že získané peníze na produkci a následný prodej vepřového masa do zahraničí byly podle policejních zdrojů použity na další budování holdingu Satrapa a na jiné účely, které neměly s vepřovým masem prakticky nic společného. Takže vše nasvědčuje tomu, že František Chvalovský není neúspěšný podnikatel, ale člověk, který získával peníze nepoctivým způsobem a nemůže být tudíž vůbec za podnikatele v pravém slova smyslu považován.

Hloubkové kontroly českých bank dokazují, že v České republice takovýchto lidí existuje více. Dosavadní zkušenosti pak vypovídají také o tom, že vzhledem k přístupu orgánů činných v trestním řízení a také díky zvláštnímu výkladu práva některými soudci, nekončí zdaleka všichni tito lidé za mřížemi.

Proto může Chvalovský s klidem hovořit o čistém svědomí a o tom, že dá všechno do pořádku. Jakým způsobem, když je ve finanční tísni, o tom konkrétně nehovoří. Lze si těžko představit, že by nějaká seriózní banka poskytla větší peníze člověku s takovou pověstí. Ostatně sám Chvalovský připouští, že jeho obraz na veřejnosti není nejlepší a že ho musí vylepšit. Má k tomu také následující šanci.

Presentovat se jako muž číslo jedna českého fotbalu. Tedy velice populárního sportu, který přinejmenším v případě úspěchů národního týmu na vrcholných událostech sledují miliony lidí v České republice. Stačí připomenout rok 96 a doslova národní šílenství, které provázelo úspěšnou pouť české reprezentace až do finále mistrovství Evropy. U přímého televizního přenosu tenkrát seděl zhruba každý třetí obyvatel České republiky. Lidé mohli mimo jiné vidět záběr na tribunu, kde ve společnosti presidenta Václava Havla, německého spolkového kancléře Helmuta Kohla a britské královny Alžběty seděl také František Chvalovský.

Právě z pozice předsedy Českomoravského fotbalového svazu má šanci na kontakt s politiky a také s význačnými bankéři a podnikateli. A právě tyto známosti mohly a mohou Chvalovskému otevírat dveře k různým úvěrům a cenným informacím. Nelze se tudíž divit, že Chvalovský se postu šéfa českého fotbalu nechce vzdát a že dělá maximum proto, aby se v něm udržel.

Jeho taktiku mu usnadňuje atmosféra uvnitř fotbalového hnutí. Ta má k poctivému prostředí daleko a silně připomíná chování mafiánského klanu. Tedy společenství, kde má hlavní slovo kmotr a kde se přísně trestá prolomení mlčenlivosti. Takovéto klany se jenom obtížně narušují. Proto mohl František Chvalovský bez problémů přežít víkendovou valnou hromadu Českomoravského fotbalového svazu a zůstat i nadále v jeho čele. Proto má i nadále šanci udržovat kontakty s vlivnými lidmi a dělat všechno proto, aby unikl trestnímu stíhání.

Navíc si Chvalovský vytvořil ideální prostor k tomu, aby včas připravil svého nástupce, který by pokračoval ve Chvalovského stylu práce. Způsob získání úvěrů od Komerční banky a nakládání s nimi dokazuje, že ho nelze označit přívlastkem poctivý. Je až s podivem, že to vadí pouze novému vedení Komerční banky a vyšetřovatelům, fotbalovému hnutí a jeho významným sponzorům nikoli. Kde berou jistotu, že skutečně sponzorují český fotbal a ne například některé jiné aktivity Františka Chvalovského? Vždyť Komerční banka také půjčovala miliony marek s tvrzením, že jdou na obchod s vepřovým masem.

ČRo 6 / RSE 13. února 2001 rse@cro.cz

autor: Petr Hartman
Spustit audio

Více z pořadu