Firmy testují zaměstnance už měsíce. Vláda jedná pozdě a šetří na nepravém místě, vadí svazu průmyslu

2. březen 2021

Od středy vláda nařídila testování ve firmách nad 250 zaměstnanců. Menší podniky mají čas se na testování připravit do 15. března. Za nedodržení nových opatření hrozí vysoké pokuty. Některé firmy už ale k testování přistoupily samy, a to před několika měsíci, tvrdí viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar: „Velké výrobní průmyslové podniky už to dělají několik měsíců a funguje jim to velmi dobře.“

Zatím podniky preventivní opatření tohoto typu financovaly z vlastních zdrojů. Teď vláda slibuje příspěvek 60 korun, a to pro každého pracovníka na týden. Špicar se ale domnívá, že je to příliš málo:

„Mám pocit, že vláda opět – jako mnohokrát předtím – šetřila na nepravém místě a ten státní příspěvek je naprosto minimální.“

Čtěte také

Pro velké podniky to sice nebude problém, ale malé a středně velké firmy musí kromě zdravotní krize řešit i hlubokou krizi ekonomickou, upozorňuje.

Radek Špicar přesto věří, že zaměstnavatelé další náklady zvládnou a vedle toho přímo podpoří jiné tuzemské podniky. „Doufám, že ukážeme to, co stát doteď nedokázal – nakupovat mnohem větší množství produktů od českých výrobců.“

Levínský: Stát přichází s nápadem pozdě

Jako problém vnímá viceprezident Špicar nařízení o uzavření závodních jídelen, kterému se měly fabriky přizpůsobit prakticky přes noc. Varuje, že v praxi by mohlo toto opatření způsobit velké komplikace.

Čtěte také

S tím souhlasí i místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek. Lidé musí dostat teplé hlavní jídlo v průběhu směny, pokud možno v bezpečném prostředí. Ne si rozdělat svačinu vedle nářadí, míní.

A je také přesvědčen, že na místě není pokutovat, ale vysvětlovat. Předpokládá totiž, že rozumný občan za aktuální situace bude opatření dodržovat ve vlastním zájmu.

„Místo toho, abychom stále vymýšleli nějaké inovace, tak by to chtělo skutečně vzít rozum do hrsti,“ radí vládě, kterou kritizuje také za nezodpovědné zacházení se státními financemi. „Stát se různými opatřeními vzdal meziročně dvou set miliard korun z rozpočtu. Víte, kolik bychom za tyto peníze mohli nakoupit roušek a vakcín?“

Hosty byli:
Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy
Vít Samek, místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů
René Levínský, Centrum modelování biologických procesů

Samkova slova kritiky podtrhuje vyjádření René Levínského z Centra pro modelování biologických a společenských procesů: „Už v době, kdy byl připravován PES, jsme do pátého stupně prosazovali povinné testování ve firmách. Stát zase přichází s něčím o čtyři měsíce později. Vláda reaguje nesmírně pozdě na všechny věci, které se dějí. Je to škoda, ale radši pozdě než vůbec.“

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Jana Bumby.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.