Filtrujeme, ještě než se to řekne. Jako za normalizace, hájí zrušený seminář o covidu senátor Žaloudík

30. srpen 2021

Plánovaný seminář Co budeme učit mediky o infekci SARS-CoV-2? se ve Valdštejnském paláci nekoná. Kontroverze vzbudil seznam řečníků, mezi nimi třeba molekulární bioložka Soňa Peková (za Hnutí Švýcarská demokracie). „Je to odraz doby, které začínám říkat normalizační. Jde tu o svobodu projevu před projevem,“ reaguje spoluorganizátor semináře senátor ČSSD a lékař Jan Žaloudík. Poslanec, místopředseda TOP 09 a lékař Vlastimil Válek měl také vystoupit, svou účast pak ale stáhl.

Vlastimil Válek na tiskové konferenci koalice Spolu ve sněmovně.

„Akce byla zpočátku velmi dobře míněna, ale zasedá sněmovna a já jako předseda poslaneckého klubu tam nemohu nebýt,“ vysvětluje svoje odstoupení z plánované akce Válek.

A dodává další argumenty proti semináři: „Část přednášejících ale nikdy mediky neučila. A původní záměr, jak jsem ho vnímal, je, že budou přednášet ti, co reálně na lékařských fakultách učí. Já si připravil takový kompilát toho, co budeme mediky učit, což někteří přednášející dokázat nemohli.“

Filtrujeme přístup lidem s různými odbornými názory, kteří mají akademické tituly a dělají tu problematiku dnes a denně.
Jan Žaloudík (ČSSD)

Žaloudík ujišťuje, že děkani lékařských fakulty pozváni byli. A vysvětluje, proč k semináři nedošlo:

Čtěte také

„Děkani se vzpamatovali až na popáté. Už loni jsme došli k prvnímu termínu semináře s osmnácti zástupci medicínských oborů, kteří představují odlišné názory. Ale když teď přišel dopis děkanů, že si seminář nepřejí a zajistí výuku sami, tak ať to udělají oni. Proto jsme to odvolali.“

„Problém je v tom, že filtrujeme přístup lidem s různými odbornými názory, kteří mají akademické tituly a dělají tu problematiku dnes a denně. Možná více než ti, kteří v médiích vystupují,“ kritizuje senátor.

Půda Senátu a Poslanecké sněmovny je bohužel vnímána jako reprezentace názorů té instituce.
Vlastimil Válek (TOP 09)

Podle Válka ale diskuze o vědeckých tématech patří na vědecké odborné kongresy, nikoliv do Senátu či sněmovny. „Bylo by potřeba, aby odborné společnosti zorganizovaly diskuze odborníků, kteří by si vše vyříkali. Ale půda Senátu a Poslanecké sněmovny je bohužel vnímána jako reprezentace názorů té instituce.“

Čtěte také

Cílem přednášky ovšem bylo dospět ke konsensu, upřesňuje cíl semináře senátor Žaloudík:

„V řadě oblastí se ještě mnoho neví. Ale my chtěli jedinou věc. Dotáhnout lidi s různými názory do Senátu. Členové zdravotního výboru mají všichni lékařské vzdělání, takových seminářů se v Senátů pořádají desítky ročně.“

„Nehrajme si na to, že je tady někdo moudrý, kdo ví, co je ten správný a nesprávný názor. To tady bylo za doby normalizace,“ žádá Žaloudík.

Válek ale uznává, že je to i seznam účastníků semináře, co může za jeho odřeknutím účasti. „Opravdu mě překvapilo, že část těch lidí vůbec neučí mediky,“ zdůrazňuje s tím, že původně chtěl řešit navrhovaná témata s lidmi, kteří na vysokých školách učí a povedou odbornou debatu. Proto původně svoji přednášku představil i kolegům z oboru.

Lidé předjímají. Třeba by přišla Soňa Peková, provedla soudružskou sebekritiku a řekla, že ve všem chybila. Vy víte, že to tak nebude?
Jan Žaloudík (ČSSD)

Kritici zrušené přednášky přitom poukazovali na to, že účastníky mají být lidé, kteří šíří dezinformace. Spoluorganizátor, senátor Žaloudík prý rozumí obavám, která v tomto směru nejen média mají. „Děkani se ozvali až nakonec,“ říká na výtku o neodbornosti přednášejících a připomíná:

„My selektujeme. Lidé předjímají. Třeba by přišla Soňa Peková, provedla soudružskou sebekritiku a řekla, že ve všem chybila. Vy víte, že to tak nebude? Takže my filtrujeme něco před projevem.“

Pokud má imunolog jiný názor než výbor jeho odborné imunologické společnosti, měl by si to vydiskutovat s tímto výborem.
Vlastimil Válek (TOP 09)

Poslanec Válek upozorňuje, že někteří lidé nerespektují názory odborných společností.

Čtěte také

„A mají svůj názor a jsou proti. Diskuze je nezbytně nutná a měla by probíhat ve fóru lidí, kteří problematice rozumějí. A když taková debata skončí konsensem, ten se většinově schválí, tak by měl být tento konsensus akceptován a realizován. A ne že by naslouchalo jednotlivcům s jiným názorem. Pokud má imunolog jiný názor než výbor jeho odborné imunologické společnosti, měl by si to vydiskutovat s tímto výborem. A pokud se to nestane, dochází k šíření misinterpretací, ani ne k dezinformacím,“ dodává Vlastimil Válek (TOP 09).

Žaloudík ale tvrdí, že odborný seminář má smysl pořádat právě tehdy, pokud je více názorů. „Druhá věc je klima doby. I děkanové klasifikovali srpen 1968 jako bratrskou pomoc a teď je to okupace,“ dodává Jan Žaloudík (ČSSD).

Na argumenty obou stran se ptá Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.