Fialova vláda musí zvýšit daně, to jsem si jist. Je jen otázka, jak to lidem řekne, tvrdí novinář Jindřich Šídlo

3. leden 2023

„Vláda bude muset některé změny udělat, jinak se jim rozpočet zhroutí na hlavu. Bude muset zvedat daně. Je potřeba, aby řekli: Přátelé, omlouváme se, zmýlili jsme se – nemůžeme vám snížit daně, musíme je zvýšit. Je to ve vašem zájmu – stejně jako to v 70. letech ještě jako guvernér Kalifornie udělal Ronald Reagan. Vláda daně nemůže nezvýšit, to jsem si v tuto chvíli jist. A bude jen na ní, jak to dokáže vysvětlit,“ říká novinář Jindřich Šídlo ze serveru Seznam Zprávy.

„Nicméně to je záchranářská operace. Není to, co v roce 2007 udělala vláda Mirka Topolánka. To byla v zásadě několik let promýšlená reforma ODS, a to dřív, než se vrátili k moci,“ připomíná novinář Šídlo.

Kabinet potřebuje „víc Petrů Fialů“.

„Během prvního povolebního roku tehdy přinesli soubor změn, které měli nachystány – daňové, ve zdravotnictví a všude jinde –, a prosadili to sněmovnou.“

„A pokud stejné měla nachystáno i vláda Petra Fialy, musí na to zapomenout. Je to pryč, vzala to válka na Ukrajině. A stejně jako by to dělala jakákoliv jiná vláda, už budou až do konce svého volebního období jen zasypávat ty nejhorší díry.“

Čtěte také

Důvody jsou totiž jasné, kabinet potřebuje vyhrát i příští volby a to, co nestihne udělat v první roce vládnutí, nestihne nikdy. „Fialova vláda má tu smůlu, že v první roce, kdy byla ke změnám nastavena a ochotna je přijmout i veřejnost, tak hned jejich druhý měsíc vpadl Putin na Ukrajinu – a v tu chvíli řešíte opravdu úplně jiné věci,“ připomíná Šídlo.

Kabinet podle novináře pak potřebuje „víc Petrů Fialů“. „Premiér za ten rok podává významně lepší výkon než zbytek vlády. Ten jeho způsob je ale zvláštní, poklidný, bez výstřelků emocí, což ne každému může vyhovovat, protože někdo má ty emoce rád.“

Nevím, jestli jsou ještě členy vlády Ivan Bartoš nebo Vít Rakušan.

„Nicméně způsob, jakým mluví a komunikuje i s veřejností: ‚Já to zvládnu‘, ‚My to zvládneme‘, ‚Vy jste skvělí‘, tak to je vlastně uklidňující a kabinet drží u sebe. V defenzivě jsou tam naopak lidé, od kterých bych býval čekal, že budou držáky vlády.“

Čtěte také

„Nevím, jestli je ještě členem vlády Ivan Bartoš (Piráti), jako člen jedné vládní strany, ač tedy chápu ten šok z předloňského volebního výsledku. A i Vít Rakušan (STAN) s tím množstvím skandálů, které mu během jediného roku padly na hlavu… To jsou osobnosti, které chybějí,“ uzavírá Šídlo hodnocení práce současných ministrů.

Když se pak ohlíží za posledními léty v české politice, tvrdí, že to nejzásadnější pro naši zemi byla kauza Vrbětice. Seznam Zprávy vyhrály soud s bývalým ministrem vnitra a šéfem ČSSD Janem Hamáčkem, a to o pravdivosti textu popisujícím Hamáčkovu cestu do Moskvy. Měl tam chtít zobchodovat tajné informace o ruských agentech, a to za vakcínu Sputnik a za schůzku Putin-Biden v Praze.

Vrbětice ještě čekají na zhodnocení časem, protože se to odehrávalo hodně v emocích.

Hamáček ale tvrdil, že to pravda není a chtěl po serveru 10 milionů korun. „Protože nejsem autor tohoto článku a nejsem ani členem vedení Seznam Zpráv – a jako člen redakční rady mám daleko omezenější informace o tom gros, o obsahu té schůzky –, tak ano, pokud jsme ten soud vyhráli, a zjevně jsme vyhráli a Jan Hamáček se ani neodvolával, to bych chtěl dodat, tak ty naše informace sedí.“

Čtěte také

„Nicméně, slyšel jsem, že si Jan Hamáček zaslouží za to, co dělal v období kolem Vrbětic, kredit. A že jeho role byla v mnoha ohledech kladná,“ doplňuje Šídlo.

„Myslím, že Vrbětice ještě čekají na zhodnocení časem, protože se to odehrávalo hodně v emocích, ale šlo o jeden z nejdůležitějších momentů české politiky od roku 1989. To, že se tato země postavila a ,vykopla‘ ruské agenty. A připomínám, za vlády Andreje Babiše a za přihlížení Miloše Zemana, který byl v tu chvíli úplně ochromen a nemohl nic jiného dělat. To je něco absolutně velkolepého a asi se spoustu věcí kolem dozvíme až časem. Teď v dubnu to budou teprve dva roky.“

Vrbětice byly jedním z nejdůležitějších momentů české politiky od roku 1989.

Podle Šídla kauza ruských agentů, kteří měli způsobit explozi muničního skladu ve Vrběticích, vzala ve druhém funkčním období vítr z plachet i Miloši Zemanovi, který chtěl, aby Dukovany dostavěli, nejlíp bez výběrového řízení, Rusové.

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Osobnost Plus Barbory Tachecí.

autoři: Barbora Tachecí , lup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.