Farář Czendlik: Lidé nechtějí myslet. Chtějí, aby jim někdo řekl, jak mají věci být, chtějí vůdce
„Jakákoliv média mohou být zdrojem dezinformací. S fakty není problém, tady se média snaží, ale problém je interpretace událostí a dávání do kontextu, kdy podsouváme lidem nějaký závěr,“ tvrdí římskokatolický farář Zbigniew Czendlik v pořadu Osobnost Plus. Podle něj jsou lidé poměrně inteligentní. „Proto se je snažím vést k tomu, aby čerpali informace z co nejvíce zdrojů, aby nebyli orientování jen na jedny noviny, na jednu televizi. Ale aby si dávali věci dohromady.“
„Bohužel pozoruji ve společnosti trend, že lidé chtějí mít vůdce, za kterým půjdou. Zbavují se jedné ze základních věcí člověka, toho, co nás odlišuje od dalšího světa zvířecího a přírody, totiž že myslíme. A lidé nechtějí myslet,“ myslí si farář.
Čtěte také
Místo toho chtějí hotovou věc, dodává Czendlik. „Chtějí, aby jim někdo řekl, jak mají věci být. Použiji přirovnání: je důležité, aby mě letadlo přepravilo z místa A do místa B a vůbec nerozumím a nepátrám po tom, proč letadlo nespadne.“
„A podobně je to i ve společnosti, ale to je něco jiného, protože my se vzdáváme toho pátrání po určitých příčinách. Je ale potřeba se trochu podívat za roh,“ doporučuje farář.
Jestli v sobě nemám chamtivost
Svou neúspěšnou kandidaturu do Rady České televize hodnotí Czendlik zpětně jako zavřenou kapitolu: „Doufám, že mi Pánbůh rozum nevezme a nebudu kandidovat do nějaké rady potřetí. Řekl jsem si definitivně ne. A to platí pro každou další funkci.“
Čtěte také
„Nevím, jestli to dokonce už nebyl nějaký projev mojí chamtivosti, tedy toho, že už nevíš, Czendliku, kde bys. Chamtivost sice vztahujeme k materiálnu, ale tohle je taková ta chamtivost po získání vlivu nebo moci. A ptám se, jestli to někde v podvědomí v sobě nemám.“
Duchovní přiznává, že si užívá přirozené autority. „A jsem rád, že když dělám besedu, tak mi přijde plný sál a lidé ještě dokonce rádi zaplatí vstupné. Nechci mít a netoužím po formální autoritě jen proto, že mě někdo někde dosadí.“
Pokud si získáte přirozenou autoritu, tak ti, kteří mají jen tu formální, vás budou nenávidět.
Zbigniew Czendlik
„To je problém dnešní společnosti, že nám chybějí přirozené autority. Potkávám se s tím, že pokud si získáte přirozenou autoritu, tak ti, kteří mají jen tu formální, vás budou nenávidět. Nikomu nic nezávidím, od nikoho jsem nic nedostal, nemusím nikomu za nic děkovat,“ připomíná Zbigniew Czendlik.
Jaký názor máZbigniew Czendlik na roli a fungování mediálních rad i na některé jejich členy? Poslechněte si celý pořad Osobnost Plus.
Související
-
Michal Viewegh o úspěchu svých deníků: Lidé jsou zvyklí na reality show, tak sledují rozpadlého mě
„Já se můžu rozkrájet s fabulací a nakonec má největší úspěch to, jak jsem griloval se sousedy v Sázavě,“ glosuje spisovatel Michal Viewegh úspěch svých deníků.
-
Chci, aby lidé viděli, že stárnutím může život začít být teprve boží, vybízí stand-up komička Elbel
„Dějí se příšerné věci a někdo na ně musí poukázat,“ hodnotí stručně současnou politickou situaci v Česku komička a překladatelka Adéla Elbel.
-
Pořád jsme v křeči, stále jsou tu figury, které staví jen na negaci, myslí si Šimon Pánek
Světové pořádky se mění nejvíce za posledních 150 let, řekl před časem Šimon Pánek. „Svět je multipolární a dějí se takové věci, které by nás nenapadly,“ konstatuje teď.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.