F-35 jsou moderní, ale neskutečně drahé stroje. Gripeny by nám stačily, tvrdí poslanec Růžička
Česká vláda rozhodla o zahájení jednání o nákupu 24 amerických stíhaček F-35 Lightning. Část opozice to kritizuje s tím, že jde o letouny příliš drahé a naše armáda je plně nevyužije. Jsou F-35 pro české letectvo lepší než švédské JAS-39 Gripen?
„Jsou lepší, jsou nejmodernější a pokud se dohoda vydaří, získáme to nejlepší, co je na trhu, a posílíme tak obranyschopnost naší země,“ slibuje v Pro a proti první místopředseda KDU-ČSL a místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek.
Čtěte také
Poslanec hnutí ANO Pavel Růžička uznává, že F-35 jsou vynikající letouny. „Pro českou armádu je to ale zbytečný luxus. Na to, co české stíhací letectvo potřebuje, je úplně perfektní Gripen.“
„Jestli chceme modernizovat naši armádu, musíme vybrat výzbroj, která bude schopná konkurovat ve stávajícím světě, ale i do budoucna. F-35 jsou v současnosti jediné stroje, které dokáží bojovat s ruskými nebo čínskými letouny. Modernizujeme tedy naši armádu na 30 nebo 40 let,“ dodává Bartošek.
Myslím, že doporučení k nákupu, které jsme slyšeli, se předělávalo.
Pavel Růžička
Kdyby Gripeny nebyly schopny plnit náročné bojové úkoly, nebyly by nasazeny na misích v Pobaltí, upozorňuje Růžička. „My říkáme, že chceme letadlo páté generace, ale tajemník NATO Stoltenberg už na summitu v Madridu řekl, že Grippen E takový letoun je. Já v tom tedy nevidím žádný problém.“
„Změnil se ministr obrany a na mě to působilo, jako že se přišlo najednou s politickým záměrem a řeklo se, že se koupí F-35,“ tvrdí Růžička „Myslím, že doporučení k nákupu, které jsme slyšeli, se předělávalo, aby to sedělo do politického zadání ministryně obrany Jany Černochové.“
Vláda začíná vyjednávat o tak důležité akvizici s předstihem, takže na to máme čas.
Jan Bartošek
Opoziční poslanec upozorňuje například na vyšší hlučnost amerických letounů. „Finové si do svých kalkulací protihluková opatření nezapočítali a teď jsou z toho nešťastní, protože to je neskutečné množství peněz, které za sebou tento letoun táhne. Gripen je daleko rychlejší, umí úplně totéž, co F-35, kterou musí navíc obsluhovat třikrát více lidí,“ kritizuje změnu dodavatele bojových letounů Pavel Růžička (ANO).
Čtěte také
Místopředseda ujišťuje, že při jednání se ptal na všechny náklady spojené s pořízením letounů F-35. „Byl jsem ujištěn, že budou vyčísleny a zohledněny při nákupu. A modernizaci infrastruktury například v Čáslavi tak jako tak armáda plánuje.“
„Vláda začíná vyjednávat o tak důležité akvizici s předstihem, takže na to máme čas. Také jdeme cestou jednání vlády s vládou, což se ukázalo jako nejefektivnější způsob nákupu. Jestli se to podaří, tak je to dobrá zpráva pro obranyschopnost této republiky a jde to za touto vládou,“ konstatuje Jan Bartošek (KDU-ČSL).
Poslechněte si celé Pro a proti Karolíny Koubové.
Související
-
Pět gripenů odletělo v úterý z Čáslavi do Litvy. Budou střežit vzdušný prostor pobaltských zemí
Operační úkol čeští stíhači převezmou 1. dubna od dánského letectva, plnit ho budou do konce července.
-
Paulína Tabery: Ubránit se vlastními silami? Tomu Češi nevěří. Spíše než české armádě důvěřují NATO
Jak se v čase mění postoje české veřejnosti ke krizi na Ukrajině? Co si Češi myslí o užitečnosti Severoatlantické aliance? A jak moc spoléhají na českou armádu?
-
Karel Barták: NATO tentokrát jasně říká Rusku, že je připraveno
„Strašlivá ruská krutost způsobuje nesmírné utrpení, masové přesuny obyvatelstva, postihuje především ženy a děti. Rusko nese plnou odpovědnost za tuto katastrofu.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.