Extrémní skus piraní a megapiraní

21. prosinec 2012
Monitor

Nejsilnější skus ze všech dravých ryb mají vymřelé i žijící piraně. Podle vědců je to způsobeno specializací jejich čelistí.

Jihoamerické ryby piraně jsou známé jako dravci, kteří se v hejnech vrhají na kořist a ostrými zuby z ní vykusují sousta masa. Dokážou tak zdolat i zvíře mnohonásobně větší, než jsou samy. Navzdory pověsti, kterou piraně mají, neexistovaly žádné údaje o tom, jak silný je skus jejich čelistí. Vůbec první studii na toto téma nyní pracoval tým amerických a brazilských vědců.

Výsledky jejich studie dokazují, že čelisti pirani stříbřité (Serrasalmus rhombeus) dokážou skousnout silou 320 Newtonů, což je nejvíce ze všech kostnatých ryb. Piraňa stříbřitá je největší ze všech žijících dravých piraň. Před 8 až 10 miliony let však žil ještě větší druh s latinským jménem Megapiranha paranensis. Délka megapiraně dosahovala jednoho metru, což je asi čtyřikrát více než u současných druhů. Zkoumání jejích čelistí naznačuje, že tato ryba vyvinula při skusu sílu 1240 až 4749 Newtonů, která by jí umožňovala drtit kosti obratlovců.

Zdroj: Scientific Reports, Science Daily

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.