Extrémní skus piraní a megapiraní

21. prosinec 2012

Nejsilnější skus ze všech dravých ryb mají vymřelé i žijící piraně. Podle vědců je to způsobeno specializací jejich čelistí.

Jihoamerické ryby piraně jsou známé jako dravci, kteří se v hejnech vrhají na kořist a ostrými zuby z ní vykusují sousta masa. Dokážou tak zdolat i zvíře mnohonásobně větší, než jsou samy. Navzdory pověsti, kterou piraně mají, neexistovaly žádné údaje o tom, jak silný je skus jejich čelistí. Vůbec první studii na toto téma nyní pracoval tým amerických a brazilských vědců.

Výsledky jejich studie dokazují, že čelisti pirani stříbřité (Serrasalmus rhombeus) dokážou skousnout silou 320 Newtonů, což je nejvíce ze všech kostnatých ryb. Piraňa stříbřitá je největší ze všech žijících dravých piraň. Před 8 až 10 miliony let však žil ještě větší druh s latinským jménem Megapiranha paranensis. Délka megapiraně dosahovala jednoho metru, což je asi čtyřikrát více než u současných druhů. Zkoumání jejích čelistí naznačuje, že tato ryba vyvinula při skusu sílu 1240 až 4749 Newtonů, která by jí umožňovala drtit kosti obratlovců.

Zdroj: Scientific Reports, Science Daily

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio