Expert: Tajné služby musí být úspěšné vždy, teroristům stačí uspět jen jednou

26. listopad 2015

Islámský stát zařadil údajně Českou republiku mezi své nepřátele v takzvané koalici ďáblů. Stalo se tak na nejnovějším propagandistickém videu, které včera teroristé zveřejnili.

„Důvodem ke znepokojení to je,“ uvedl v Dnešním Plusu vedoucí Centra pro bezpečnostní studia na Metropolitní univerzitě Praha.

Podle něj by ale bylo zvláštní, kdyby se na seznamu 60 zemí Česká republika neobjevila. „Sami jsme nepřátelství vůči Islámskému státu několikrát deklarovali,“ připomněl expert.

Reagovat na to je třeba především neustálou ostražitostí tajných služeb, které jsou klíčové, soudí. „Přesto stále platí, že hrozba útoku Islámského státu nebo jeho příznivců v České republice je výrazně menší než ve Francie nebo Belgii.“

„Podceňovat to nelze, teroristé mají vždy výhodu překvapení. Tajné služby musí být úspěšné vždy, teroristé pouze jednou, proto je potřeba obezřetnost,“ řadí expert.

To, že jsme pro teroristy tranzitní zemí, Bureš potvrdil. „O tom existují jasné indicie. ČR bývá i samotnými teroristy vnímána jako relativně bezpečná země, kde nevyvolají takovou pozornost tajných služeb.“

Jak zasáhne současný rusko-turecký konflikt kolem sestřelení ruského bombardéru do jednoty vznikající koalice boje proti džihádistům?

„Incident ukázal, že rozpory mezi členskými státy NATO a Ruskou federací ohledně řešení konfliktu v Sýrii jsou poměrně hluboké,“ tvrdí odborník.

V Sýrii se střetají zájmy všech zúčastněných stran. „Jak Turecka, které zde řeší kurdskou otázku nebo turkmenskou menšinu, tak i dlouhodobě chtějí odchod Bašára Asada, který je naopak spojencem Ruska a důvodem, proč Moskva intervenovala v tomto konfliktu.“

„Dlouhodobě bych vztahy mezi Ruskem a protidžihádistickou koalicí viděl jako problematické, a po sestřelení ruského bombardéru ještě problematičtější,“ konstatoval Oldřich Bureš.

autoři: rkr , oci
Spustit audio