Evropští netopýři vzdorují smrtící plísni

Onemocnění vyvolané plísní Geomyces destructans devastuje populace amerických netopýrů. Nyní byl výskyt plísně odhalen i v Evropě, ale zdejší netopýři jí vzdorují.

V USA byla smrtící plíseň Geomyces destructans objevena poprvé v roce 2006 ve státě New York. Od té doby se rozšířila na území dalších devíti států USA. Netopýři napadení plísní se často probouzejí ze zimního spánku a ztrácejí síly. Vyčerpaná zvířata pak masově hynou. Detaily onemocnění nejsou zatím známy. Není například jasné, zda je infekce plísní usnadněna oslabením imunitního systému netopýrů. "Je úžasné, že evropští netopýři vzdorují plísni, která tak ničí americké netopýry," říká v rozhovoru pro vědecký týdeník Science německý fyziolog Christian Voigt.

V Evropě už delší dobu proskakovaly zprávy o netopýrech, kteří měli "bílé nosy" podobně jako američtí netopýři nakažení plísní Geomyces destructans. Teď potvrdily výskyt nebezpečné plísně nezávisle na sobě hned dva týmy. Jeden odhalil nakažené netopýry ve Francii, další pak v Německu. K velkému překvapení vědců však netrpí nakažení netopýři žádnými vážnějšími problémy.

Netopýr obrovský (Nyctalus lasiopterus)

Zatím není jasné, proč jsou evropští netopýři nakaženi jen vzácně a proč jsou s to s infekcí normálně žít. Je možné, že se v Evropě vyskytuje plíseň už dlouho a netopýři si k ní vyvinuli značnou rezistenci. Nelze však vyloučit, že na americkém kontinentu prodělala plíseň výrazně změny a stala se vůči netopýřímu organismu mnohem agresivnější. Američtí vědci vítají zprávy jako "skvělou novinu" a doufají, že bude možné poznatky o soužití evropských netopýrů s plísní využít k vývoji vakcíny nebo léčby, jež pomůže ochránit netopýry v Severní Americe.

Studie o výskytu plísně Geomyces destructans u netopýra vyšla ve vědeckém časopiseEmerging Infectious Diseases

Pohyb křídel netopýra druhu glosofága dlouhojazyčná