Evoluce vztahu vědy a víry

13. prosinec 2014

Nutný konflikt nebo možný soulad? 13. prosince

„Věda je pouze polovinou příběhu. Věda může analyzovat chemické složení barev na mistrovském plátně, ale není schopna již říct, proč ono plátno povazujeme za mistrovské."

Proti citátu J. Sackse můžeme postavit R. Dawkinse, který mimo jiné prohlásil: „Víra je snadný únik. Je to skvělá výmluva, jak ignorovat důkazy. Víra věří navzdory nedostatku důkazů, někdy dokonce kvůli nedostatku důkazů." Může víra fungovat v souladu s vědou? Po světě najdeme tisíce vědců, kteří v takovém souladu žijí. Najdeme i spousty takových, kteří souhlasit nebudou.

Vývoji vztahů vědy a víry se budeme věnovat v aktuálním Leonardu Plus - Cestopisu evoluce s Markem Váchou. Kdy vznikl konflikt mezi vědou a vírou? Skutečně vznikl jen kvůli tomu, že byly náboženství pokládány vědecké otázky a naopak? Jak vztahy vědy a víry vnímají osobnosti jako Jiří Grygar nebo Pavel Jungwirth? Co nám k tématu astronomie a víry prozradil Dominik Duka? Nejen to uslyšíte v Leonardu Plus s premiérou 13. prosince.

Co se do Cestopisu evoluce nevešlo

Prostřednictvím webu můžeme nabídnout záznamy celých rozhovorů s Jiřím Grygarem a Pavlem Jungwirthem, kteří přijali naše pozvání do pořadu. Víra a věda je u nich v souladu, ač k nim každý přistupuje odlišnou cestou.

RNDr. Jiří Grygar, CSc.

Jiří Grygar o vědě a víře

Zatímco matematika vychází z určitých axiomů, přírodní vědy používají paradigmata a náboženství má svá dogmata. Princip je v podstatě podobný, jak v rozhovoru vysvětlí Jiří Grygar. Současně jsme hovořili o tom, zda se propast mezi vědou a vírou z jeho pohledu zmenšuje a nevynechali jsme ani ohlédnutí za přednáškou Johna Lennoxe.

Pavel Jungwirth o vědě a víře

Otázkám víry a vědy, které mohou být i v srdci vědce v souladu, jsme se zastavili také s Pavlem Jungwirthem.

Prof Pavel Jungwirth
autor: Adriana Krobová
Spustit audio