Eva Turnová: Zázrak orgonu
V pubertě jsme měly s kamarádkou teorii, že ten, kdo při chůzi hodně mává rukama, má problém s libidem. Ani jsme netušily, že tím narážíme na základy bioenergetiky, jejíž kořeny sahají až do 40. let minulého století a jsou spojené s rakousko-americkým psychoanalytikem Wilhelmem Reichem.
Žák Sigmunda Freuda, který studoval hypnózu a sugestivní terapii, objevil základní životní sílu a pojmenoval ji „orgon“. Je to ta neuchopitelná životní energie, kterou někdo nazývá elán, někdo vitalita, energie čchi, prána anebo právě libido.
Čtěte také
Reich svým výzkumem orgasmu došel k závěru, že během sexuálního vzrušení jsme této kosmické energii otevření, ona nás vyživuje a její tvořivé uvolnění pak působí blahodárně. Naopak nevybitá energie je jednou z příčin vzniku nemocí… a máchání rukama při chůzi.
Tím vším se najednou vysvětlilo, proč mi v období zamilovanosti vždycky zhoustnou vlasy, baví mě luxovat, překypuji empatií a vůbec nemyslím na jídlo. Jsem prostě nabitá orgonem.
Vhodný doplněk
Čtěte také
Reich také tvrdil, že je schopen tuto sílu uchovat v jím speciálně zhotovených akumulátorech. Vytvořil takzvané „orgonové boxy“, kde kondenzoval kosmickou energii z okolí, a léčil tak bezpočet svých pacientů.
V 50. letech byl Wilhelm za své pokusy obžalován Federálním úřadem pro potraviny a léčiva, a protože se odmítl k soudu dostavit, byl obviněn ze zločinného spiknutí a neuposlechnutí soudu. Za tyto prohřešky byl odsouzen ke dvěma letům nepodmíněného trestu, jeho poznatky byly zničeny a přístroje demontovány. Ve vězení po pár měsících záhadně zemřel na „selhání srdce“.
Reichovy akumulátory nabité zhuštěnou energií by v dnešní době – vzhledem ke koncentraci smogu – léčeného nejspíš zadávily. Proto se jeho pokračovatelé věnují spíše dechovým cvičením. Sexuální aktivita je velmi vhodným doplňkem těchto metod.
Nemusí se nám to dvakrát líbit, ale každý z nás je „orgonizátor“ svých libid.
Autorka je spisovatelka a rockerka
eva@turnova.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.