Eva Turnová: Vědomí a Schrödingerova kočka
Schrödingerova kočka je experiment, který má poukázat na paradox teorie kvantové mechaniky.
To, co se totiž považuje za běžné na mikroskopické úrovni, tedy že malé částice či atomy mohou existovat najednou ve dvou stavech, je zarážející u něčeho většího, třeba u kočky.
Eva Turnová: Hra na štěstí
Jsme zvláštní planeta obydlená bytostmi, které vynaloží neskutečné množství energie na to, aby jim bylo blbě.
Schrödinger si představil kočku zavřenou v krabici, kde je také umístěn přístroj obsahující radioaktivní nuklid, jenž má podle kvantové fyziky padesátiprocentní šanci se rozložit. Rozložený nuklid kočku zabije, ten nerozložený ji nechá v krabici žít. Takže kočka je zároveň živá i mrtvá. Definitivně to určí až ten, kdo se do krabice podívá. Nyní experiment aplikuji na událost z profesního života.
Jdu na zvukovku do podniku U Zavěšeného kafe. Pravděpodobnost, že náš koncert proběhne, je padesát na padesát. Pokud se totiž dnes dostal jistý člen naší kapely do své oblíbené restaurace už před polednem, narazil na servírku, která má ranní službu a nalije mu jakékoli množství alkoholických nápojů.
Saxofonista si špatně napsal datum
V tom případě člen na koncert nedorazí. Jsou dvě možnosti: buď servírka službu má, hudebník se přiotráví a hrát se večer nebude. V případě, že muzikant zaspal, začetl se nebo servírka onemocněla, koncert se odehraje.
Eva Turnová: Magor a jeho doba
Jedu do Bratislavy číst z knihy Marka Švehly „Magor a jeho doba“ v rámci happeningu Noc literatury.
Podle principu kvantové mechaniky se hudebník v tuto chvíli nachází ve stavu rozloženém i nerozloženém a já se nacházím v superpozici obou stavů, kdy se večer hraje i nehraje. Na zvukovku si nesu basu, ale pro jistotu si zároveň na večer domlouvám rande.
Pořadatel, na rozdíl ode mě, touto dobou již informaci obdržel a pracuje s faktem z makrosvěta. Dorazím do podniku. Prodírám se kvantem posluchačů.
„Tak dneska nehrajete, saxofonista si prý špatně napsal datum,“ dovídám se.
„A kdo hraje místo nás?“
„Taková pražská alternativa, Schrödingerova kočka.“
„Jako naživo?“ ptám se zvědavě.
„To uvidíme, až otevřem šatnu,“ odpoví pořadatel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.