Eva Turnová: Naučím vás samohyb
Když se člověk ocitne pod ekonomickým nebo psychickým tlakem, je prý až o 20 procent hloupější.
„Turnová, ty si vážně myslíš, že když se rozřízne prase, vypadne místo mozku tlačenka a místo střev jelita?“
„Jo, združkočtlko. A ze žil vyteče prdelačka.“
„Ty jsi úplně mimo.“
Čtěte také
Pedantský tlak způsobil, že jsem byla po zbytek základky už jenom mimo a znalosti mi v hlavě uvízly v dost kusé podobě.
U dcerky mi to procházelo:
„Mami, jak to, že se letadlo udrží ve vzduchu?“
„Letí tak rychle, že nestihne spadnout.“
V autoškole se ale oblafnout nedali.
„Jak se startuje auto?“
„Klíčky vyšlou signál do svíčky a jiskra spadne do benzínu.“
Výroba Turnohybu
V jednom z mých mnoha snů jsem se ocitla ve středověku. Dvacet procent jejich chytrosti dolů kvůli tlaku z hladomoru plus můj pětisetletý náskok… konečně si můžu zamachrovat.
Čtěte také
„Umíte kovat, tepat, máte očistec, knihtisk, destilujete, trefíte bez džípíesky a do toho furt drandíte na koních? Jsem dopravní kněžka a naučím vás vyrábět samohyb. S da Vincim pak dotáhnete lítání. Základ je dutej rám. Vezmete meč, vydlabete do něj díru, další meče zkroutíte na kola a ze zbylých mečů nasekáte výplet. Než schrastíte kaučuk na gumy, budete zatím jezdit na ráfkách.“
Výroba Turnohybu začala vzkvétat, ale zastavil se obchod, protože řetězy z mostů padly na převody. Půlka obyvatelstva proto vymřela a půlka se vydala hledat kaučukovník na ráfkách. Vraceli se s nepořízenou a s bolavými zadnicemi. Do stavby asfaltky už se jim nechtělo, a tak mě prohlásili za kacíře.
Probudil mě psychický tlak z fiaska. Čekala mě závěrečná zkouška v autoškole. Hlavou mi táhla představa bitvy u Lipan jako kolová.
„Takže, slečno Turnová, pěkně si couvneme…“
„Jasně, zdruhu; na jedničku, nebo na dvojku?“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.