Epizoda 2: Výkřik do tmy (1937)
Fotografie Karla Čapka, Františka Křižíka a jejich dvou tlumočníků u rozhlasových mikrofonů patří k nejznámějším záběrům z fotoarchivu Českého rozhlasu. Známy jsou i okolnosti, za jakých se sešli, aby na Štědrý den roku 1937 odvysílali mírové poselství světu. Při podrobnějším pátrání ale vyvstane řada otázek, na které nemáme přesné odpovědi.
Dodnes není například jasné, kdo vlastně vysílání slyšel. Zda bylo opravdu určeno Albertu Einsteinovi do USA a Rabíndranáthovi Thákurovi do Indie, anebo zda šlo spíše o vysílání pro domácí publikum ozvláštněné příslibem spojení se slovutnými osobnostmi ve vzdálených částech světa.
Obsah vysílání je naopak zcela srozumitelný. Výzvy k míru, porozumění a zachování světa svobodných lidí však dostávají další rozměr při vědomí toho, jaká doba následovala v letech po tomto vysílání. Mnichovská dohoda, okupace Československa a druhá světová válka jsou v nejkřiklavějším rozporu s tím, k čemu vyzývali známý vynálezce a uznávaný dramatik a spisovatel. O Vánocích 1937 ale o tom, co přijde, nemohli vědět ani pánové u mikrofonů, ani jejich posluchačky a posluchači.
Dramaturgie: Martina Rasch a Daniel Kupšovský
Autor projektu: Tomáš Dufka
Zvuk a hudba: Jonáš Rosůlek
Rozhlas jako takový zažíval ve 30. letech 20. století éru obrovského rozmachu. Stále ještě nové a moderní a přitom už masově rozšířené médium mělo obrovskou přitažlivost. Na rozdíl od tisku nebyl rozhlas stranický a promlouval prakticky ke všem vrstvám společnosti. V době první republiky, která se už bohužel chýlila ke konci, sehrával bezpochyby státotvornou roli.
A mimochodem, věděli jste, že Karel Čapek jen velmi nerad vystupoval na veřejnosti a mluvení na mikrofon pro něj bylo zřejmě dost stresujícím zážitkem? Přesto jej podstoupil. Odvysílat štědrovečerní mírové poselství pravděpodobně považoval za důležitou věc.
Poslechněte si celou druhou epizodu podcastu RozhlaSTO v audiozáznamu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.