Epizoda 11: Sportu zdar!

14. duben 2023

Sport do českého rozhlasového éteru patří skoro od samotného vzniku Radiojournalu, soukromé společnosti, která byla předchůdcem tehdy Československého rozhlasu. Trvalo to ani ne tři a půl roku, než se Josef Laufer poprvé přihlásil coby reportér z fotbalového zápasu mezi Slavií Praha a Hungarií Budapešť.

3. října 1926 měl být na utkání jen jako funkcionář domácího týmu, ale původně domluvený redaktor se velké události zalekl a na stadion nedorazil. Lauferovi se před mikrofon také nechtělo, nakonec se ale přemluvit nechal, přestože se nepovažoval za dobrého řečníka. Brzy se z něj stala hvězda a později také rozhlasová legenda.

Vydáme se na pražskou Letnou, přímo na místo první sportovní reportáže nejen v Československu, ale také v celé Evropě. Zjistíme, jaké měl podmínky i pokyny a jak vysílání dopadlo. Doplníme také dobový historický kontext včetně toho ekonomického, který měl podíl na rozhlasové novince.

Autor epizody: Jan Suchan
Dramaturgie: Martina Rasch a Daniel Kupšovský
Autor projektu: Tomáš Dufka
Zvuk a hudba: Jonáš Rosůlek

Josef Laufer byl prvním sportovním rozhlasovým reportérem, ale zdaleka ne posledním. Připomeneme si tak i další významná jména, jako jsou ta Štefana Mašlonky, Karla Maliny nebo Aleše Procházky.

A jaká vlastně může být budoucnost rozhlasové sportovní reportáže? Poslouchejte další epizodu mimořádné podcastové série ke sto letům rozhlasu věnované právě sportovní reportáži.

autor: Jan Suchan
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.