Elon Musk je posedlý apokalyptickým uvažováním. Proto znemožnil ukrajinský útok na ruskou flotilu, soudí Koubský
Miliardář Elon Musk svým rozhodnutím loni znemožnil ukrajinské armádě zaútočit na ruskou flotilu u města Sevastopol. S odkazem na čerstvě vydaný Muskův životopis to napsala americká média. Musk posléze informaci potvrdil. Šlo podle něj o to, že nepovolil rozšíření pokrytí internetovým připojením ze své satelitní sítě Starlink právě na oblast Sevastopolu, i když jej o to ukrajinská vláda žádala. Ukrajinské automatické námořní drony se bez připojení nemohly dostat k cíli.
Musk podle svého vysvětlení pokrytí neposkytl, protože se obával, že Rusko bude na potopení svých lodí reagovat jaderným protiútokem. Starlink se od začátku ruské invaze na Ukrajinu stal důležitým zdrojem internetového připojení i pro ukrajinskou armádu.
Elon Musk na začátku války poskytl Ukrajině řadu terminálů a služeb zdarma. Teď říká, že nikdy nechtěl, aby se Starlink stal válečným prostředkem.
Čtěte také
„Už v nejrůznějších bojových operacích, které vedla především americká armáda v posledních letech, bylo internetové připojení důležitou součástí komunikačních a naváděcích systémů,“ nastiňuje redaktor Deníku N Petr Koubský.
„Na Ukrajině je to vidět o to víc, že tam s tím jsou potíže. Když si to Američani provozují sami, tak s tím problémy nemají. Zajistí to sami pro sebe. Tady jsou dvě neamerické strany a americký poskytovatel, takže se dá čekat, že to někde bude skřípat.“
Koubský zdůrazňuje, že se navíc jedná o poskytovatele, který je nestátním subjektem.
„To je na tom možná to nejzajímavější, že je tady nějaký soukromník, jeden člověk, který na druhém konci zeměkoule otočí knoflíkem a rozhodne o úspěchu, nebo neúspěchu vojenské operace, kterou vede jeden stát vůči jinému. To je bezpochyby bezprecedentní.“
Varování ruského velvyslance
„Stav technologií je takový, že družicové pokrytí světa internetovým signálem je momentálně v rukou jednoho člověka. Tím člověkem je právě poněkud výstřední Elon Musk,“ říká Koubský s tím, že už si knihu amerického miliardáře stihl přečíst.
Čtěte také
„Přečetl jsem si Muskovo vysvětlení, že ho varoval osobně ruský velvyslanec ve Spojených státech, že pokud ten útok s pomocí Starlinku umožní, tak může následovat jaderná odveta.“
Musk je podle něj člověk, který je až posedlý apokalyptickým uvažováním, představami o konci světa.
„Toto na něj muselo velmi silně zapůsobit. Řekl bych, že ruský ambasador velice přesně věděl, co říká, jak to říká a komu. Kdyby totéž zkusil na nějaké americké diplomaty nebo vojáky, nejspíš by to nezabralo. Na Muska ano,“ popisuje.
Magazín Online Plus se také pozastavuje nad tím, kolik soukromých dat o řidičích sbírají moderní auta. Vysvětlí, kolik energie mohou vyzařovat mobilní telefony a proč společnost Meta finišuje vylepšenou verzi jazykového systému Lama, kterým chce konkurovat ChatGPT. Pořadem provází šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek a Petr Koubský z Deníku N.
Související
-
Koubský: Když zakážeme politikům lhát ve veřejném prostoru, tak už od nich neuslyšíme ani slovo
Služba X, dříve známá jako Twitter, oznámila, že znovu začne zobrazovat placenou politickou reklamu v USA. Změnu vysvětluje tím, že chce umožnit co nejširší svobodu slova.
-
Analytik Vrabel: Páté koloně dodávají informace přímo ruské zpravodajské služby
„Lidé, kteří nenašli uplatnění v této společnosti, sehráli roli užitečných idiotů a pomohli infikovat společnost dezinformačním virem,“ říká expert na dezinformace Vrabel.
-
Elon Musk: Když budeme umělé inteligenci stát v cestě, zničí nás. Stejně jako my mraveniště
„Je to stejné, jako když my, lidé, stavíme silnici a stojí nám v cestě mraveniště. Není to tak, že bychom mravence nenáviděli,“ řekl Elon Musk.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.