Elon Musk: Když budeme umělé inteligenci stát v cestě, zničí nás. Stejně jako to člověk dělá s mraveništěm

23. duben 2023

„Když bude mít umělá inteligence nějaký cíl a lidstvo jí bude stát v cestě, prostě ho zničí. Je to stejné, jako když my, lidé, stavíme silnici a stojí nám v cestě mraveniště. Není to tak, že bychom mravence nenáviděli, ale stavíme prostě silnici. Takže: Sbohem mraveniště,“ řekl multimiliardář, vizionář a majitel Twitteru v jedné osobě Elon Musk. Musk přitom vývoj umělé inteligence podporuje a financuje. Je současná debata vybičovaná nebo jde o záměrnou mediální manipulaci?

„Myslím, že do určité míry to byla PR akce. Minimálně to, že se na tom ,svezl‘ Elon Musk, který je manipulátorem veřejného mínění,” tvrdí Jan Kulveit. Donedávna působil na Institutu pro budoucnost lidstva v britském Oxfordu, dnes je v Centru teoretických studií Karlovy univerzity.

Čtěte také

A dodává, že to neznamená, že se nad takovým varováním dá mávnout rukou. Riziky umělé inteligence se zabývá dlouhodobě a nedávno ve vysílání Českého rozhlasu Plus varoval před nepoměrem intenzivního výzkumu na zdokonalení AL a pozornosti včetně prostředků věnovaných na to, aby lidstvu neškodila.

„Desítky, možná stovky dolarů proudí do úsilí učinit systémy spoléhající na umělou inteligenci silnější a výkonnější. Na tom pracují desítky tisíc lidí. Ale oblast jejich bezpečnosti byla dlouhodobě podceňovaná. Například loni se problémy sladění umělé inteligence se zákony a etikou zabývalo nějakých 200 až 300 lidí na plný úvazek. Podobnou kapacitu věnuje lidstvo třeba vylepšování chuti zmrzliny,” tvrdí Kulveit.

Už to nikdo nezastaví

Odborník na umělou inteligenci a spoluautor podcastu Kanárci v síti Josef Holý je ale skeptický v tom, že by se současný trend mohl změnit.

Čtěte také

„Je naivní představa, že si tak silně motivovaný trh a firmy řízené riskem, řeknou: ,Moment, my nevíme, co to udělá se společností, tak to teď na půl roku zastavíme, budeme si povídat a požádáme vlády, aby nám to zregulovaly.‘ Navíc už deset let víme, co dělají sociální sítě s ovlivňováním veřejného mínění, s mozky našich dětí, přesto jsme na to nedokázali najít smysluplnou regulaci.”

V audiozáznamu pořadu Zaostřeno také uslyšíte, jestli a jak umělá inteligence ovlivňuje způsob války na Ukrajině nebo jak by s AL měli nakládat novináři. Ptá se Vít Pohanka.

autor: Vít Pohanka
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.