Elity ruského popu končí po bujarém večírku ve vězení. Podle Kremlu se dopustili chuligánství a homosexuální propagandy

Popové hvězdy loajální Kremlu jsou po večírku v Moskvě trestány za „nemorální chování“ – to ale odhaluje posun ruské ideologie směrem k totalitě, píše server německé Deutche Welle. Celostátně známá bloggerka uspořádala 20. prosince v moskevském klubu večírek, kam pozvala velká jména hudebního byznysu. Od popové ikony Philippa Kirkorova, zpěvačky Lolity, vítěze Eurovize Dimy Bilana a hvězdné novinářky Ksenie Sobčakové. Vstupné bylo až milion rublů, což je víc než 10 tisíc eur.

Čtěte také

Věrni „téměř nahému“ dress kódu se hosté objevili v průsvitném oblečení a poskrovném spodním prádle.

Jeden rapper dorazil pouze v bílé ponožce, která mu zakrývala genitálie. Jak později vysvětlil u soudu, šlo o poctu slavnému plakátu americké kapely Red Hot Chili Peppers z 80. let.

Moskevský rapper, který byl na večírku téměř nahý, dostal u soudu pokutu a 15 dní vězení.

Fotografie a videa z akce však nenaznačují žádné zvlášť neslušné chování a pravděpodobně by nevzbudily větší zájem zahraničního bulváru, protože se večírek zdál být úspěšný.

Lidé si mysleli, že Kreml vede válku pouze proti politickým aktivistům, teď se ale dějí věci...

Tedy až do chvíle než se provládní aktivisté obrátili na policii a prokuraturu a volali po přezkoumání takzvaných nařízení o „homosexuální a drogové propagandě“. Udání přišlo na popového krále Kirkorova tančícího „v těsných síťovaných kalhotách zdobených kamínky“.

Čtěte také

Jeden z poslanců Dumy také požádal úřady, aby zjistily, jestli byla akce v souladu s nedávným „zákazem propagandy LGBT“ a výnosem ruského prezidenta Vladimira Putina o zachování a posílení „tradičních ruských duchovních a morálních hodnot“.

Účastníci večírku se zpočátku podobným reakcím na sítích vysmívali, pak se ale objevilo video, na kterém se Kirkorov v soukromém rozhovoru s mluvčím Kremlu snažil ospravedlnit účast na večírku.

Soud byl nelítostný

Aféra eskalovala, když byl rapper s ponožkou na penisu zatčen a moskevský soud ho odsoudil, uložil mu pokutu a 15 dní ve vězení. Dopustit se měl chuligánství a „homosexuální propagandy“. Kromě toho úřady pohrozily pořadatelce rozsáhlým daňovým vyšetřováním – a pokutu už taky dostala.

Čtěte také

I ostatní začali zveřejňovat kajícná videa, třeba 56letý Kirkorov – jeho popularita se dala srovnat se slávou Madonny na Západě –, řekl, že umělci by měli být „v této těžké době hrdinství“ opatrnější při výběru akcí, kterých se účastní.

Navzdory omluvám začali další organizátoři rušit koncerty „kajících se“ hvězd. Televizní stanice už oznámily, že na poslední chvíli vystřihnou hudební čísla účastníků večírků z předem nahraných silvestrovských koncertů. Dokonce i filmová komedie, která měla mít premiéru krátce před posledním dnem roku, byla přetočena.

Právě lidé, kteří prokázali svou loajalitu Kremlu tím, že po začátku války zůstali a vystupovali v Rusku, tak teď zažívají bezprecedentní zásah před milionovým publikem. Obrat událostí svědčí o „totalitní degradaci Putinova Ruska“, myslí si Artěmij Troickij, ruský hudební kritik žijící v zahraničí.

Totalitní Rusko

 „Lidé si mysleli, že Kreml vede válku pouze proti politickým aktivistům, kteří se účastní protiválečných protestů. Ve skutečnosti se však dějí věci, které by ještě před rokem byly i pro tuto zemi netypické,“ popisuje Troickij.

Čtěte také

Rusko je dnes stát, který vyžaduje naprostou kontrolu, dodává hudební kritik. Ani pro ruský hudební průmysl to nevěstí nic dobrého.

„Téměř všichni talentovaní hudebníci už zemi opustili. Zůstalo buď několik statečných bojovníků, nebo neohrabaných konformistů, kteří podporují ty, kdo jsou u moci, aby jim zajistili prosperitu a bezpečnost.“

Kultura v zemi se bude vyvíjet po vzoru Severní Koreje, předpovídá Troickij: „V budoucnu tam budou slyšet jen vojenské pochody.“

Ruský politolog v exilu Dmitrij Oreškin spatřuje v ruské ideologii změnu paradigmatu. V minulosti byla politika Kremlu zaměřena na to, aby se válka nedostala k masám, cílem bylo vytvořit iluzi bezpečí. Jenže „nic není jako dřív, celá země je ve válečném stavu“ a pro některé lidi je nepřijatelné „ukazovat holá pozadí“, říká Oreškin.

Čtěte také

Politolog také naznačuje, že kauza okolo večírku je ideální příležitostí k odvedení pozornosti od aktuálních problémů.

Propaganda potřebuje společného nepřítele a obětního beránka, který by lid v těžkých časech konsolidoval podle populistického hesla: Potrestejme dekadentní elity, pak se bude mít líp i obyčejný lid, uzavírá list.

Víc si poslechněte ve Světě ve 20 minutách, připravily Marie Pochobradská a Tea Veseláková.

autoři: Marie Pochobradská , Tea Veseláková
Spustit audio

Související