Elektromagnetickým pulsem proti sebevražedným teroristům

19. září 2013

Odborníci z vojenské aliance NATO zkoumají nasazení směrovaných elektromagnetických pulsů k obraně proti různým typům bombových teroristických útoků, zejména těch sebevražedných.

Představme si modelovou situaci: sebevražedný terorista řídí auto naplněné výbušninami a snaží se s ním proniknout k nějakému objektu. Jak by šlo auto zastavit a přitom neohrozit civilisty v okolí?

Odborníci v této souvislosti na utajeném místě v Norsku vyzkoušeli mobilní zařízení na generování vysoce energetického a směrovaného elektromagnetického pulsu v radiovém oboru. Zjistili, že tímto prostředkem lze poměrně snadno vyřadit z činnosti zážehový motor či řídící elektroniku příslušného vozu. Podobně lze ochromit na jistou vzdálenost také motorový člun, vodní skútr nebo bezpilotní automatický letoun nesoucí výbušninu.

Zdroj elektromagnetických směrovaných pulsů je navíc schopen pomocí silného radiového rušení zamezit bezdrátovému odpálení bomby na dálku. Zatím byl však příslušný systém zkoušen jen v situacích, kdy byl jasně konkretizován cíl, který je třeba zastavit či zneškodnit. Pokud ale poloha cíle nebude zcela zřejmá, úkol bude mnohem těžší. Podobně jako kdyby teroristé v autě použili vznětový (dieselový) motor, který k zapálení pohonné směsi nepotřebuje elektrickou jiskru, by samozřejmě elektromagnetický puls pozbyl své účinnosti.

Testy obranného zařízení na bázi elektromagnetických pulsů budou trvat ještě nejméně rok a poté budou vyhodnoceny.

Zdroje: Popular Science, PDF, NATO

autor: Pavel Vachtl
Spustit audio