Ekonom Marek: Vláda bude muset přidat další balíčky. Ten první je třeba prosadit co nejdříve
Dopady konsolidačního balíčku na českou ekonomiku, české firmy a české domácnosti vidí každý jinak. Ekonom a poradce prezidenta David Marek tvrdí, že to, co vláda nabídla, je vcelku rozumné.
„V ideálním světě by vláda měla ucelenou představu o hospodářské politice. Má před sebou závažný, po inflaci druhý nejzásadnější problém – požár v hodnotě 250 miliard korun – a teď je třeba ho začít hasit. Nebudeme si vybírat, zda pískem, nebo vodou. Vláda se k tomu odhodlávala dlouho, má zpoždění v podobě jednoho roku a nyní už není prostor na debaty.“ vysvětluje.
Možnost změn a úprav balíčku
Vláda dala odborovým organizacím měsíc na to, aby se dohodly na změnách, které budou pro obě části ekonomiky přijatelné – ve druhém čtení by se dal balíček upravit.
Čtěte také
„Je dobře, že se vláda snaží o dialog s odbory i zaměstnavateli. Výhrad není mnoho, ta hlavní směřovala na výdaje pro výzkum a vývoj, což je součástí až dalšího balíčku oznámeného následně,“ říká Marek.
„Nevidím příčinu, proč by měly být ušetřeny státem dotované benefity, které je zaměstnavatel schopen kompenzovat zaměstnancům jinak. Zatím není silný důvod, proč by měl být vládou navržený fiskální balíček otevírán a drolen.“
Některé firmy zvažují odklad investičních plánů, jelikož neví přesně, co je čeká. „Já mlhu nevidím, obrysy příjmů i výdajů jsou jasné. Ano, ovlivní to rozhodování firem, ale je to celkem čitelné,“ míní.
Schodek pod 300 miliardami neudržíme
Letošní bilance rozpočtu je tristní. „Pokud budeme začínat s vyšším dluhem, je logické, že chybějící částku budeme muset najít v dalších rozpočtech. Tady ta mlha je, jelikož nevíme, kde jsme. Je pravděpodobné, že skončíme znatelně výše, než byl schválený rozpočtový schodek, a budeme muset upravit plány na fiskální konsolidaci v podobě případných balíčků číslo dvě a tři,“ říká Marek.
Čtěte také
Také dodává „čas jsme již prohospodařili a nyní je třeba začít jednat. Okno pro akci je otevřené a vláda by ho měla naplno využít. Co se týče razance, myslím, že 150 miliard z deficitu 250 miliard není málo. Ano, bude muset přidat další balíčky, ale ten první je dobrý a musí být prosazen co nejdříve, aby se podle toho dal sestavovat státní rozpočet na příští rok.“
Marek čeká na finální schválenou dohodu, na jejímž základě vznikne i jeho doporučení prezidentovi.
Více o změnách v konsolidačním balíčku i aktuálních problémech ze světa ekonomiky si můžete poslechnout v celém dílu pořadu Řečí peněz. Moderuje Václav Pešička.
Související
-
Polední publicistika: Sněmovna a konsolidační balíček. Jednání o členství Švédska a Ukrajiny v NATO
Mohla by poslanecká debata vést k jakýmkoliv úpravám úsporných opatření? Proč turecký prezident dál neblokuje přijetí Švédska do NATO? A co mohou očekávat Ukrajinci?
-
Polední publicistika: Konsolidační balíčky. Církve a manželství pro všechny. Surovikin a wagnerovci
Jak se může ve Sněmovně změnit podoba konsolidačního balíčku? Jaký názor mají církve na manželství pro všechny? Jak ruský generál Surovikin figuroval ve vzpouře wagnerovců?
-
Hampl: Konsolidační balíček je vyvážený a rozumný kompromis. Boj o jeho realizaci ale teprve začíná
V pondělí skončila lhůta, během níž mohli zástupci obcí, odborů, zaměstnavatelů anebo živnostníků podávat připomínky ke konsolidačnímu balíčku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.