Ekonom Lacina: Autonomie je silným argumentem zastánců české koruny. Díky ní můžeme reagovat na konkrétní situace v ČR

3. srpen 2023

Téměř přesně rok vládne české monetární politice Aleš Michl společně s obměněnou bankovní radou. Po strategii zvyšování základních úrokových sazeb, kterou ordinovala Česká národní banka vedená Jiřím Rusnokem, přišla strategie stabilizace těchto sazeb. Byl to správný postup? Měla centrální banka ještě zpřísňovat měnovou politiku?

Ani bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok nedokázal vyčíslit, o kolik rychleji by inflace v Česku klesla, pokud by před rokem bankovní rada pokračovala ve zvyšování sazeb. Má ale jasno v tom, že by to bylo lepší.

Čtěte také

Podle Lubora Laciny z Mendelovy univerzity v Brně by ale musela být nominální úroková sazba razantně vyšší než o nejčastěji spekulovaných osm procent.

Také se často objevuje argument, že jsme si inflaci vytvořili a zadělali si na ni v době covidové pandemie, kdy vláda štědře kompenzovala omezování fungování podniků. „Vláda byla určitě tím, kdo přitápí pod kotlem.“

„Kromě toho, že tam byly vytvořené úspory, tak ta krize nezasáhla očistný proces v ekonomice a ty úspory, které se tam vytvořily, v okamžiku zvýšené spotřeby a potom i v důsledku fiskální expanze státu přispěly k růstu cen,“ vysvětluje Lacina.

Česko patřilo k zemím, které začaly úrokové sazby zvyšovat mezi prvními, což bylo podle Laciny správně. „Zastánci české koruny mají silný argument, že máme díky existenci české koruny a ČNB autonomii a můžeme reagovat na konkrétní situace v ČR, což ČNB v té době využívala.“

Celý rozhovor si poslechněte v audiozáznamu. Moderuje Václav Pešička.

autoři: Václav Pešička , knem
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.