Ekonom Hampl: Zvykli jsme si, že stát expanduje bez limitů. Za čtyři roky se zvětšil o polovinu
Vláda chce letos hospodařit s rozpočtovým deficitem ve výši 280 miliard korun. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) bylo cílem vytvořit protiinflační rozpočet, který sníží zadlužení státu. „Je to první pokus začít brzdit a nepokračovat v nepříjemných tendencích, které se tu v posledních dvou letech nastartovaly,“ hodnotí ekonom Mojmír Hampl, člen Národní rozpočtové rady a bývalý viceguvernér České národní banky.
„Ale dodávám to B. Je to jako když se po Vánocích pokoušíte hubnout. Něco jiného je první okamžik, kdy si řeknete, že si nedáte dvě večeře a dvě piva – to ještě spousta lidí zvládne. Ale rozhodující je, jestli to bude udržitelné a nepřijde jojo efekt,“ dodává Hampl.
Hodina pravdy přijde, až se začne sestavovat rozpočet na rok 2023. Tam už žádné ‚jednodušší‘ položky nebudou.
Mojmír Hampl
Skutečně protiinflační rozpočet by podle něj musel být minimálně vyrovnaný, nebo dokonce přebytkový. „Brzdění tam je a zdá se mi, že v čase, který byl k dispozici, je to přiměřené všem okolnostem. Ale tím to nekončí – hodina pravdy přijde, až se začne sestavovat rozpočet na rok 2023. Tam už žádné ‚jednodušší‘ položky nebudou,“ doplňuje.
Čtěte také
Hampl připomíná svůj loňský výrok, že na velikost českého veřejného sektoru jeho stávající příjmy nestačí. Buďto je tedy třeba brzdit výdaje a šetřit, anebo hledat nové příjmy.
„Za poslední čtyři roky – to ani nesouvisí s covidem – jsme si zvykli na to, že stát expanduje bez limitů. Výdaje státu vzrostly o polovinu. Stát se o polovinu zvětšil. To je obrovská expanze, o které jsme skoro nevedli debatu,“ zdůrazňuje.
Je prý třeba začít se ptát, zda stát potřebuje více než 40 tisíc policistů, nebo zda je možné zvyšovat důchody nad rámec zákonné valorizace, která přitom bere v úvahu vývoj mezd, cen i spotřebitelského koše seniorů.
Škrty na lidech?
Odborářský předák Josef Středula kritizoval vládu za to, že chystá jen škrty. Kabinet se výtkám bránil tvrzením, že bude šetřit na provozu státu a ne na lidech.
„Chápu to jako politickou proklamaci, že dopady rozpočtu nebudou nějak bolestné. A když ten rozpočet vidím v detailu, tak myslím, že v řadě položek lidé nepoznají žádnou změnu na fungování státu,“ míní Hampl.
Když rozpočet vidím v detailu, tak myslím, že v řadě položek lidé nepoznají žádnou změnu na fungování státu.
Mojmír Hampl
„Když řekneme, že se něco nedotkne lidí, tak v zásadě mluvíme o lidech v jen v jedné jejich poloze. Mluvíme o lidech jako o příjemcích peněz z veřejných rozpočtů, třeba státní zaměstnanci nebo ti, co dostávají dotaci nebo koneckonců důchod,“ upozorňuje.
Hampl poukazuje na to, že jsou zde i lidé, kteří platí daně a financují tak stát, pacienti nebo rodiče, kteří přivádějí na svět děti. „V každé té poloze se na rozpočet, dluh a na to, co za sebou zanechává, budete dívat trochu jinak.“
Kam letos vystoupá míra inflace? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.
Související
-
Petr Holub: Obrana tupých škrtů ve zdravotnictví
Někdy mají tupé škrty hlubší smysl. Třeba poté, co předchozí vláda naopak tupě, populisticky navyšuje výdaje. Pak je namístě tyto miliardy tupě a jednoduše škrtnout.
-
Julie Hrstková: Vyšší inflace přinese víc peněz do rozpočtu, současně je ubere na povinných výdajích
Tomu dala, tomu víc... Začátek dětské říkanky si oblíbila minulá ministryně financí Alena Schillerová, zatímco na Zbyňka Stanjuru zbylo dokončení: ...tomu málo, tomu nic.
-
Ekonom Hampl: Schillerová nemá představu o makroekonomickém vývoji, čísla ji nezajímají, přiznává to
„Vzniká nebezpečný pocit u velké části veřejnosti, že peníze rostou na stromech. A potom bude strašně těžké to kormidlo otáčet,“ podotýká bývalý viceguvernér ČNB Hampl.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.