Eduard Freisler: „Kamalamánie“ jako „Obamamánie“?
Na jaře roku 2008 jsem se kdesi v hloubi státu Severní Karolína zeptal farmáře Tima, co si myslí o „Obamamánii“. V New Yorku, kde jsem v té době žil, mi totiž přišlo, že snad každý druhý člověk měl na sobě tričko s nápisem Obama, nebo obamovskou baseballovou čepici. Barack Obama byl prostě v té době nesmírně populární a volby toho roku nakonec s přehledem vyhrál. Připsal si i překvapivé vítězství v konzervativní Severní Karolíně.
Tima Obamamánie ale nechávala úplně chladným. Když jsem tento jev zmínil, zachmuřil se a vyplivl tabák, který pomalu žvýkal, zatímco mi naslouchal. Pro Tima byl příchod Baracka Obamy zvěstováním zlých časů.
Čtěte také
Měl obavy a vztek, že mu jeho postavení na slunci odebere takzvaná obamovská koalice složená z rasově pestrých, sekulárních a v oblasti špičkových technologií zběhlých Američanů. Těmto lidem nerozuměl, nepodobal se jim a nevyznával jejich styl života. Byli pro něj „cizáky“.
Objevil se ale Donald Trump se svou provinční, vlasteneckou agendou doprovázenou rasistickými a antiimigračními podtóny. Tim se k němu okamžitě přimknul. Viděl v něm před touto „druhou Amerikou“ obranu.
Obamamánie č. 2
Představuji si, co by Tim řekl dnes. Do prezidentského klání totiž vlétla Kamala Harrisová a podle svých příznivců zažehla tak trochu Obamamánii číslo dvě.
Čtěte také
Opět se přitom snaží dát dohromady onu obamavskou koalici. Joe Biden totiž před svým odstoupením z prezidentského klání začal ztrácet u latinos a Afroameričanů, kteří se ale, zdá se, k demokratům vracejí.
Tim by si zřejmě opět odplivl. Jeho stát je navíc díky nadšení, které mezi svými příznivci Kamala Harrisová vyvolala, je tak jako v dobách Obamy ve hře.
Registrace v městských enklávách tam roste a očekává se, že lámat rekordy budou okresy severovýchodně od města Raleigh, kde žije početná černošská komunita.
Firma TargetSmart, která se zabývá sběrem velkých dat, dokonce tvrdí, že registrace mladých černošek se v porovnání s rokem 2020 zvýšila v 15 státech Unie v průměru o 175 procent. K volbám se podle dat firmy chystají ve velkém počtu zřejmě i mladé Hispánky, u nich Target Smart totiž eviduje nárůst o téměř 160 procent – v porovnání s volbami před čtyřmi lety.
Trump není ze hry. Ani náhodou
Donald Trump ale rozhodně není ani zdaleka poražen. Data sběrači totiž upozorňují, že pokud se města stávají liberálnějšími, venkov se naopak ještě víc „konzervuje“.
Severní Karolína by sice mohla být pro Kamalu Harrisovou nečekaným žolíkem, je to ale také stát, který má po Texasu největší počet venkovských okresů. A tam nadále dominuje Donald Trump, který se tam může s jistotou opřít o voliče, jakým je farmář Tim.
Prezidentská kampaň v USA po létě vstupuje do své finální fáze a jediné co se teď tak dá s jistotou říci, je to, že šance obou kandidátů jsou vyrovnané.
A stát jako Severní Karolína ukazuje, že zákopová válka mezi konzervativci a liberály je nadále intenzivně nesmiřitelná.
Autor je publicista, dlouhodobě sleduje dění v Latinské Americe
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.