Matěj Schneider: Kamala Harrisová jakžtakž přežila první rozhovor. To jí zatím stačí

31. srpen 2024

Kamala Harrisová se od momentu, kdy úřadující americký prezident Joe Biden upustil od kandidatury, vyhýbala velkým televizním rozhovorům. Její tým zřejmě sázel na to, že čím méně bude mluvit o svých reálných plánech, tím snáze se jejich kampani bude vykreslovat současnou viceprezidentku kontraintuitivně jako kandidátku změny.

Velká část amerických médií odpustí demokratickým politikům kdeco. Ale po nominačním sjezdu této strany začalo být i pro ně neudržitelné, aby nechaly Kamalu Harrisovou i nadále vyhýbat se rozhovorům. Na sklonku srpna tak konečně televizní stanice CNN odvysílala první rozhovor s kandidátkou. I když nedá se říct, že by byl bůhvíjaký.

Čtěte také

Kamala Harrisová musela překročit jen velmi nízkou laťku. Její rozhovory v průběhu její kandidatury v primárkách na přelomu let 2019 a 2020 nebyly žádná sláva a politička tehdy ukončila kampaň ještě před prvním primárkovým státem.

Její mediální vystoupení obzvláště z počátku viceprezidentského úřadování pak byly vyloženou katastrofou. Je to pro ni teď paradoxně výhodu: sebemenší zlepšení oproti dřívějšímu žalostnému stavu se teď jeví jako úspěch.

A v relativně krátkém rozhovoru pro CNN se jí přesně toto podařilo. Nejde říct, že by tu podala bůhvíjaký výkon. Stačilo ale, že neudělala žádnou vyloženou botu, jako například při rozhovoru o imigraci s moderátorem Lesterem Holtem v půlce roku 2021.

Výpomoc

Harrisová si do aktuálního rozhovoru na CNN vzala jako výpomoc svého viceprezidentského kandidáta Tima Walze. Z americké pravice za to byla kritizována. Na jednu stranu sice není neobvyklé, že první rozhovor po oznámení spolukandidáta probíhá ve dvou.

Na stranu druhou ale proto, že se Harrisová tak dlouho vyhýbala vlastnímu rozhovoru a proto, že o jejích rétorických schopnostech má z pádných důvodů velká část USA pochybnosti, nepůsobí tento tah nejsebevědoměji.

Čtěte také

Velmi jistě naopak působila ve chvíli, kdy odmítla moderátorce Daně Bashové odpovědět na otázku o výpadech Donalda Trumpa týkajících se kandidátčina rasového původu. „Stále stejná, ohraná písnička. Další otázku, prosím,“ řekla se smíchem Harrisová.

Nejvíce se musela namáhat když ji moderátorka předhodila její nekonzistentní názory ve věci migrace a těžby ropy hydraulickým frakováním. V obou případech totiž Harrisová dříve zastávala levicovější názory než teď.

Byť velkou část rozhovoru zabraly snahy CNN vydolovat z Harrisové odpověď na to, kvůli čemu přesně změnila názor, jednoznačné vysvětlení z kandidátky nedostali. Harrisová si zjevně myslí, že voličům musí stačit důvěra v to, že její aktuální deklarované postoje – tedy tvrdší přístup k migraci a žádný zákaz frakování – jsou finální.

Matěj Schneider

I kvůli tomu, že se na rozhovor čekalo tak dlouho, na něj byla upřena velká pozornost. Vzhledem k jeho průběhu ale není pravděpodobné, že mnoho změní na předvolebních průzkumech, které jsou teď velmi vyrovnané. Pozornost se tak přesouvá k nadcházející debatě mezi Trumpem a Harrisovou. I tam ale viceprezidentce může stačit, že si povede lépe než Biden.

Autor působí na serveru voxpot.cz

Spustit audio