Dva nové jaderné bloky jsou méně riskantní než čtyři. Prodražení jejich výstavby by zvýšilo budoucí cenu elektřiny na trhu
Maximalistická varianta, při které by si vláda objednala rovnou čtyři nové jaderné bloky, je riskantní. Pokud by se totiž jejich stavba prodražila – a to se už stalo u všech evropských projektů –, tak v budoucnu potáhnout cenu elektřiny v Česku zbytečně vzhůru. Drahé bloky by navíc smazaly výhodu, kterou by mohla přinést levnější elektřina z větrných elektráren, energetické úspory, nebo také lepší propojení sítí v Evropě umožňující výhodnější částečný dovoz elektřiny.
Zhruba k takovému závěru došla studie expertů z platformy Fakta o klimatu s názvem Cesty k čisté a levné elektřině v roce 2050 v ČR.
Čtěte také
Stejně tak riskantní by ale bylo nepostavit žádný nový jaderný blok.
„Analýza ukazuje, že obě extrémní varianty – tedy nepostavit nic, nebo hned čtyři bloky –, mohou být sice výhodné, ale současně s sebou nesou velké riziko. Pokud bychom nestavěli nic, je riziko, že nám tady elektřina bude chybět. Nebo to pak bude potřeba ,nějak lepit‘ z dražších zdrojů,” uvádí v podcastu Peníze a vliv hlavní autor studie Jan Krčál.
Varianta čtyř velkých reaktorů je zase riskantní hlavně kvůli riziku zdražení při výstavbě, což by se pak promítlo do výsledné ceny elektřiny.
Navíc by příliš mnoho jádra brzdilo rozvoj jiných zdrojů, které mohou být levnější, včetně úspor a dovozů. Jako nejméně rizikovou tak experti vyhodnotili variantu postavit jeden až dva velké bloky.
Zájemci jsou dva: EDF a KHNP
O tom, kolik nových jaderných reaktorů si Česko pořídí, má během příštích týdnů – asi do poloviny července –, rozhodnout vláda.
Od státem ovládané firmy ČEZ, která je investorem, dostala minulý týden vyhodnocení nabídek dvou uchazečů na stavbu nových reaktorů tzv. na klíč. Podaly je francouzská státní EDF a jihokorejská státní KHNP.
Čtěte také
Jejich obsahem je závazná cena právě na čtyři bloky, představující navýšení z původní varianty, kdy ČEZ závazně poptával pouze jeden blok, a také na další nezávaznou opci.
Změnu zdůvodňuje firma i vláda tím, že spotřeba elektřiny do budoucna významně poroste, a po odstavení uhlí bude potřeba víc obnovitelných, tak i jaderných zdrojů.
Klíčové pro budoucí cenu elektřiny je podle Krčála nejen výše samotné investice a dodržení časového harmonogramu, ale zásadním faktorem je cena financování, tedy výše úroků z půjček na celý projekt.
V jaké situaci by se podle studie vyplatilo budovat více jaderných zdrojů než jeden, případně dva? Jaký vliv na ceny může mít rozvoj větrných elektráren? Co Česku do budoucna zajistí dostatek levné a zároveň čisté energie? Poslechněte si celý podcast Peníze a vliv Jany Klímové.
Související
-
Stanjura: Snížíme byrokracii, dotace a rozhodneme o dalších jaderných blocích
Vláda má před sebou ještě dva roky vlády. Podaří se jí za tu dobu oživit zamrzlou českou ekonomiku? Ministr financí a 1. místopředseda ODS Zbyněk Stanjura věří, že ano.
-
Expert: Zkratky, že zestátnění ČEZ znamená levnou elektřinu, se dobře poslouchají. Realita je jiná
Ačkoliv ceny samotných energií klesají, od ledna si za ně většina lidí i firem opět připlatí. Důvodem je tentokrát růst regulované složky.
-
ČEZ se může změnit. Kvůli novým jaderným blokům i konci uhelných elektráren, říká šéf firmy Beneš
Nová energetická politika, kterou připravuje ministerstvo, by měla potvrdit zvýšení podílu jaderných a obnovitelných zdrojů v tuzemském energetickém mixu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.