Dřepící Slované v teplákovkách? „Nádherná karikatura toho, jak vypadá postkomunistický svět," vysvětlují příznivci

30. srpen 2016

Víte, jak se pozná správný Slovan? Přece podle dřepu. A podle teplákovky se třemi pruhy. Nevěříte? Nechápete? Hnutí dřepících Slovanů se šíří díky internetu po celém světě. Co baví internetovou komunitu na parodování stereotypního zobrazení lidí z Východu?

Představa typického Východoevropana jako nevzdělaného primitiva ve sportovní teplákové soupravě s těžkým slovanským přízvukem se v západní Evropě ujala podobně, jako u nás představa uprchlíka v podobě mladého muže s luxusním telefonem. Lidé kolem parodické internetové skupiny Squatting Slavs in Tracksuits, tedy přeloženo jako dřepící Slované v teplákovkách, se rozhodli, že tuto představu doženou k dokonalosti.


Základními atributy se stalo oblečení se třemi pruhy, tvrdý alkohol či levné pivo a primitivní taneční hudba zvaná hardbass. A samozřejmě podřep. Proč podřep? To vysvětluje novinář Jan Bělíček, který se tomuto trendu věnuje: „To se musíme vrátit k tomu carskému Rusku. Většinou, když byla větší skupina lidí zadržena a převážena do věznice, tak je nutili pohybovat se v podřepu, aby nad nimi měli větší kontrolu a aby je také nějakým způsobem ponížili. A jelikož byly věznice velmi přeplněné, musel velký počet vězňů přebývat na malém prostoru. Je na to navázané, že když se dostali ven, zůstávali v tomto postoji v podřepu i mimo vězení,“ vysvětluje.

Kdo jsou gopnici?

Právě z bývalých trestanců se často stávají takzvaní gopnici, což je hlavní termín celého hnutí dřepících Slovanů v teplákovkách. Označení gopnik bylo původně urážlivé a označovalo lidi využívající tehdejší carské charity. Později tak začali být označováni lidé z periferie ruských a východodevropských měst. Tato jakási subkultura slouží jako předobraz parodickému hnutí přátel slovanského dřepu.

Přispívání k předsudkům nebo legrace z předsudků?

Subkultura v subkultuře vznikla i v České republice. Samozřejmě napřed na internetu. Ale i u nás nadšenci uspořádali první veřejný sraz, jakýsi flash mob. Na něm se, pochopitelně, hlavně dřepělo v teplákovkách, ušankách a bekovkách, pila se vodka a poslouchal hardbass

„Je to úplně nádherná karikatura toho, jak vypadá postkomunistický svět,“ říká organizátor srazu přátel slovanského dřepu Petr Jirsák. „V Rusku je to mnohem znatelnější a v Bělorusku a podobně jsou deklasovaná sídliště, na kterých žije mládež, která nemá co dělat a končí tím, že okrádají lidi, myslí si, že značkové oblečení je to nejlepší, co mohou mít na sobě a akorát sedí před paneláky a pijí alkohol. Lidem to připadá vtipné, a proto to dělají všude na světě. Je to sice zkreslená představa, ale něco na tom je,“ říká jeden z českých příznivců.

hnutí slovanského dřepu

Na akci českých gopniků se vydal autor reportáže Dalibor Zíta a vyzpovídal účastníky akce. Jsou jejich názory a důvody k účasti na recesistické akci tak primitivní jako jejich vystupování během nich? To si poslechněte v pořadu Trendy.

Obraz Slovana v teplákovce a tradičním dřepu se stal velkým hitem ve Velké Británii, kde je východoevropanství důležitým tématem díky mnoha východoevropským přistěhovalcům a zároveň straně UKIP, která si na odmítání východoevropanů vybudovala část své popularity. Hlavní postavou sebeironického slovanského hnutí se stal David Vujanić.

Například v jeho písni Slav Squat, slovanský dřep zpívá: Chci jen dřepět, s mojí partou, dělat slovanský dřep a nevstávat, budem dřepět ve tvém sousedství, ukradnem ti tvojí práci, UKIP se snaží nás poslat zpátky, ale my pořád utíkáme…

autor: Dalibor Zíta
Spustit audio