Doma a v cizině

1. listopad 2010
Třetí dimenze

O čem přemýšlejí vědci, kteří se po působení v zahraničí vrátili zpět do České republiky?

Mladí vědci odcházejí z České republiky do zahraničí. Hledají tam uplatnění, zkušenosti i lepší platové podmínky. Mnohdy je pak těžké opustit slibně započatou kariéru a vrátit se zpátky. V dnešní repríze Třetí dimenze máme příležitost znovu se setkat se dvěma českými vědci, kteří se po působení v zahraničí vrátili do České republiky. Své obory proto znají v domácím i zahraničním kontextu.

Logo

Kde jsou podle jejich názoru největší rozdíly mezi vědou v ČR a v západních zemích? Které vývojové trendy v českém výzkumu by mohly být nezdravé? Jak se za několik let proměnila vědecká komunikace v Evropě?

Luboš Veverka se ptal doc. Josefa Vymazala z Nemocnice Na Homolce a Leoše Valáška z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR.

Třetí dimenze začíná dnes ve 14.00.

Témata Třetí dimenze od 1. listopadu do 5. listopadu:

Pondělí: doma a v cizině
Úterý: kult smrti a těla
Středa: revitalizovaná historie
Čtvrtek: studenti na výsluní
Pátek: digitální archeologie

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.